Tajemstvím krásného a hustého trávníku je zavlažovací systém

Vytvořit na zahradě dokonalý a zdravý zelený koberec, který bude její ozdobou a chloubou, vyžaduje značné úsilí. Trávník musíte pečlivě sekat, hnojit, provzdušňovat, zbavovat škůdců a chorob a hlavně pravidelně zalévat. S posledně jmenovaným úkonem vám efektivně pomůže zavlažovací systém.

Automatizovaná zařízení pro závlahu šetří čas, práci i vodu. Ty nejmodernější typy umí dokonce samy vyhodnotit, kdy a v jakých místech potřebuje trávník zavlažit nejvíce. Přinášíme přehled nejdůležitějších komponentů, které je nutné pořídit, aby vám zavlažovací systém zajistil požadovanou úsporu i radost z prospívajícího trávníku.

Řídicí jednotka

Nejdůležitější částí celého systému je jednotka, která zajišťuje zavlažovací řízení a jedná se o zavlažovací hodiny. Na trhu se setkáte s nejrůznějšími typy, od jednoduchých spínacích hodin až po sofistikované plně programovatelné počítače schopné ovládat několik ploch s odlišnými parametry. Jednotka je dále napojena na jednotlivé elektromagnetické ventily.

Zavlažovací počítač Gardena C 1060 plus je připojen přímo na vodovodní kohoutek. Automaticky bude regulovat zavlažování vaší zahrady.
Zavlažovací počítač Gardena C 1060 plus je připojen přímo na vodovodní kohoutek. Automaticky bude regulovat zavlažování vaší zahrady.

Elektromagnetické ventily

Ventily jsou umístěné v zemi a otevírají nebo zavírají přívod vody do jednotlivých sekcí. Obvykle je k sekčním typům instalován ještě jeden hlavní, který se při provozu otevře s prvním a zavře s posledním sekčním ventilem. Tento postup zajišťuje, že systém není v nečinnosti ani přes zavodnění pod tlakem, takže spoje a další prvky díky tomu nejsou příliš namáhány. Od ventilů vedou zahradní hadice ke koncovým prvkům – často postřikovačům.

OBR14
Elektromagnetické ventily můžete nenápadně a bezpečně uložit do podzemních plastových boxů

Postřikovače

Skrze postřikovače se voda dostává na plochu trávníku. Základními typy jsou:

  • rozprašovací (spreje) – mají poloměr dostřiku od 0,6 do 5,5 m v závislosti na zvolené integrované trysce, hodí se pro menší členité plochy
  • rotační turbínové (rotory) – jedná se o univerzální druh, dostřik u nich může být od 5 do 30 m, běžně jsou vybaveny výměnnými tryskami pro lepší distribuci vody
  • úderové (kačeny) – instalují se spíše do nadzemních systémů, jsou vhodné i do podmínek s horší kvalitou vody, disponují dostřikem od 7 do 30 m
Zavlažovač Gardena Aquazoom 250/2 je ideální pro napojení na zavlažovací systémy pro trávníky do 250 m2 .
Zavlažovač Gardena Aquazoom 250/2 je ideální pro napojení na zavlažovací systémy pro trávníky do 250 m2 .

Dalšími zakončeními mohou být odkapávače, prokapávací hadice nebo například mikrorozprašovače. Volba toho nejvhodnějšího by se měla odvíjet od charakteru plochy, kterou jimi budete zavlažovat.

Potrubí a spojky

Za účelem rozvodu vody nejspíš využijete potrubí z polyethylenu, a to buď měkčí s označením PE-LD, nebo tvrdší PE-HD, která se využívají pro vysokotlaké zavlažovací řídicí systémy.

Filtrační zařízení

Pro udržení vody v co nejvyšší možné kvalitě, aby nedošlo k mechanickému poškození systému, se zpravidla používají sítové nebo lamelové kartušové filtry. Nejsou opatřeny proplachem, proto potřebují manuální čištění jednou či dvakrát ročně. V místech, kde je voda hodně znečištěná, představují vhodnější volbu filtry s funkcí samoúdržby.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *