Jak vybrat plynový kotel

Řešíte otázku, čím vytápět váš dům? Když přihlédneme k nákladům na jednotlivé způsoby vytápění a k náročnosti obsluhy, vychází nám jednoznačně nejlépe plynový kotel. Na rozdíl od kotlů na tuhá paliva, je vytápění plynem komfortní záležitost, ve srovnání s elektrickým je levnější provoz.

shutterstock_98637614

Jak ho ale správně vybrat?

Pro vaše rozhodnutí jsou důležitá tři kritéria:

1. Jaký výkon kotle potřebujete

Stanovit přesně potřebný výkon asi sami nedokážete, to si žádá radu odborníka. Závisí na celkovém vytápěném objemu, jestli budeme pomocí kotle i ohřívat vodu a kolik, také tepelné ztráty domu jsou důležité. Ztráty jsou závislé na stáří domu, rozsahu a kvalitě zateplení a na stáří instalace ústředního topení a teplé vody. Zjistit optimální výkon kotle je důležité – předimenzovaný byste museli „škrtit“ a tím ho rychleji opotřebovali, nízký výkon zase ovlivní tepelný komfort.

2. Příprava teplé užitkové vody

Podle způsobu, jak si budete ohřívat užitkovou vodu, můžeme vybrat kotel

  • s ohřevem externího zásobníku, kdy voda je ohřívaná topnou vodou, která prochází trubicí uvnitř zásobníku (vlastně jako bojler, jen bez elektrického topného tělesa)
  • s vestavěným zásobníkem o objemu od 40 – 55 m3, ve kterém je užitková voda ohřívána
  • s průtokovým ohřevem, to znamená, že kotel ohřívá jen vodu, kterou v tu chvíli odebíráte.

3. Způsob provedení kotle

Ještě donedávna se vybíralo mezi plynovými kotli atmosferickými, TURBO kotli a kondenzačními. První dvě varianty se už ale přestávají vyrábět a jsou jen v doprodeji. V současné době jsou v nabídce převážně kotle kondenzační, protože mají oproti starším kotlům dost výhod:

  •  vyšší účinnost – až 108% oproti cca 90% u klasických kotlů
  •  výrazně nižší spotřeba plynu (k ohřevu vody používají i zbytkové teplo spalin), čímž jsou ekonomičtější i ekologičtější
  • odtah spalin je možný i přes zeď i do komína
  •  umí topit na nízké teploty, takže se hodí v kombinaci s podlahovým topením, ale v případě potřeby (mrazy) dosahuje i vysokých teplot

Pochopitelně jsou kondenzační kotle k dispozici ve variantě s ohřevem užitkové vody i bez něj.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *