Tipy pro pěstování domácích hroznů

Stačí jen mít trochu místa na jižní straně pozemku, chráněné před větrem, a i vy si můžete vypěstovat sladké hroznové víno. Jeho obliba mezi zahrádkáři roste, zvlášť s ohledem na to, že jsou odrůdy, kterým se daří i v chladnějším podnebí.

Ať už ji vysadíte ke zdi domu nebo ji budete pnout po konstrukci nebo pergole, stačí teplo a dostatek živin a i vy se můžete těšit z dobré úrody.

Podmínky pro pěstování vinné révy

Pro výsadbu volíme teplá jižní a jihovýchodní místa, nejlépe svahy, na nich je dlouhodobě zaručený sluneční svit. Réva sice má ráda teplo, odolné odrůdy jako Chrupka, Ryzlink, Solaris nebo André snesou teploty kolem 15° C.

Výhodou vinné révy jsou vlasové kořínky, díky nimž si zajistí dostatek vláhy i mělce pod povrchem. Větší nároky má na živiny, po celé vegetační období potřebuje dostatek hořčíku, draslíku a fosforu. Přihnojovat je vhodné zhruba jednou za dva týdny.

Prořezávejte, budete mít lepší úrodu

Jestliže rostliny révy pravidelně nestříháme, úroda nebude nic moc, navíc i plody budou malé a nevyzrálé. Způsob, jak víno stříhat je různý při vedení podél zdi nebo na drátěnce, jinak, když se pne po pergole nebo jiné konstrukci. Obecně ale platí, že réva plodí na jednoletých výhonech, takže je potřeba zbavovat se pravidelně stařiny, aby se k plodům dostalo slunce. Z toho důvodu také zhruba od srpna otrháváme kolem hroznů listy.

Při prvním řezu, to je v únoru až  březnu, seřízneme staré vysílené větve. U stolních odrůd seřízneme ostatní výhony na 6 – 8 oček, u moštových až na 12, záleží na velikosti opory.

Réva v zimě

Po sklizni zbavte rostliny neplodných výhonů a zálistků, neboli fazochů. Tím réva zesílí a neměla by mít problém přečkat zimu. U mladých nevyzrálých kusů pro jistotu přihrneme ke keři zeminu. Tím jí zajistí


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *