Jak řešit výběr interiérového osvětlení

Nasvítit vhodně všechny místnosti v bytě si dnes žádá víc než jen vybrat pár lustrů. Centrálnímu osvětlení pokoje, tak jak ho známe z minulosti, už naopak odzvonilo. V současné době je trend volit několik lokálních svítidel.

Konkrétní řešení se odvíjí od využití interiéru, jinak nasvítíme ložnici a jiné osvětlení vybíráme například pro koupelnu. Záleží také na členitosti místnosti a množství světla, které se do interiéru dostane okny. V neposlední řadě je to styl zařízení pokoje, čemu musíme podřídit výběr osvětlovací techniky.

Kolik světla v jaké místnosti?

V současné době ovládly naše domácnosti úsporné kompaktní zářivky a LED žárovky, jejichž světlo je dost intenzivní, musí se ovšem vhodně zvolit teplé či studené. K teplým světlům patří bílé až žluté od 2 800 do 3 300 K, takové vytváří pocit pohody, proto se hodí do obývacího a dětského pokoje, případně do ložnice. Na druhou stranu chladnější světlo je vhodné použít v místnosti s nedostatkem denního světla, například v koupelně bez okna, na chodbě, v pracovně, případně v kuchyni, kde potřebujeme dostatečné světlo při práci.

Moderní interiér ovládly bodovky

Můžete je pootočit tím směrem, kde potřebujete mít dost světla. Dají se upnout do stropních i nástěnných svítidel, nebo jsou nainstalované v podhledech neboli snížených stropech. Velkou výhodou bodových světel je skutečnost, že se do nich používají úsporné LED žárovky, jejich provoz je tedy poměrně levný, i když jich máte v místnosti víc.

Bodovky se hodí také na stěny, hlavně ty skosené, na schodiště i do různých polic a vitrín.

Lampa jako výrazný dekorativní prvek

V současném interiéru často narazíte na designové svítidlo, které udává ráz celé místnosti. Obvykle jde o dekorativní stojací lampu natolik výraznou, že dalších ozdob není potřeba. S takovými lampami se setkáte převážně v interiéru zařízeném v minimalistickém stylu.

Stojací a nástěnné lampy se navíc výborně hodí do místností s nižším stropem, protože ho opticky prodlouží.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *