Tipy, jak se starat o dřevěnou podlahu

Prkna, parkety nebo lamely plovoucí podlahy – pokud si pořídíte dřevěnou podlahu, kupujete podlahu na celý život. A není to jen životnost, proč jsou podlahy ze dřeva tak oblíbené, je to také komfort a elegance, teplo na dotek, takže je příjemné po ní chodit naboso.

V neposlední řadě je to také poměrně snadná údržba, která její oblibu zvyšuje. Pokud o svou dřevěnou podlahu budete pečovat, vydrží dlouho jako nová a její vlastnosti se nezmění.

Vhodná povrchová úprava usnadní pozdější péči

Než začneme podlahu zatěžovat, vyplatí se ošetřit jí olejovým nátěrem nebo lakem. Podlaha napuštěná olejem tolik nevysychá, nepraská, odolává vlhkosti a přitom si zachovává svůj přirozený vzhled. Také lak ochraňuje dřevo před zvlhnutím, navíc i před mechanickým poškozením. Nátěry je sice nutné po čase obnovovat, pravidelnou péčí ale prodloužíte její životnost.

Péče o podlahu s olejovým nátěrem

Na běžně zašpiněnou podlahu postačí mop a mýdlový přípravek na dřevo. Jestli je zašpiněná víc a musíte použít kartáč, důkladně následně podlahu vysušte, aby nezačala hnít. Voděodolnost podpoříte, když podlahu navoskujete. Takto ošetřená podlaha se také méně špiní.

Lakovaná podlaha se také udržuje snadno

Také v případě, že máte dřevěnou podlahu lakovanou, používáme čističe určené na dřevo, opět nejlépe na bázi mýdla. Pro lepší odolnost podlahy proti vnějším vlivům a poškození je dobré umytou podlahu ošetřit leštěnkou. Můžeme ji ovšem použít jen v případě, že lak na dřevu není poškozený, ale jednolitý. V opačném případě riskujeme, že nám podlaha zešedne.

Co dřevěné podlaze neprospívá

Vaše podlaha by rozhodně neměla zvlhnout. Vlhko ji může zkroutit, nebo může začít uhnívat. Rozhodně byste neměli podcenit škůdce jako je červotoč, také dřevomorka by mohla podlahu napadnout, pokud proti ní nebude ochráněná nátěrem.

Pamatujte také na to, že vysoká teplota a přímeé slunce dřevu taky nesvědčí, protože se vysušuje a praská.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *