Vysokorychlostní internet za 200 Kč měsíčně? Jde to


Připojení k internetu je v dnešní době jakýmsi standardem. Na síti je až na výjimky téměř každý. Na základě jakých parametrů ale zvolit vhodného dodavatele? To už ví málokdo, a většinou tak kývne na první nabídku, jež mu přijde pod ruku. A to je samozřejmě chyba. 
Na začátek si objasněme pojmy. Tzv. internetovým zprostředkovatelem označujeme písmeny ISP (z anglického Internet Service Provider). Možností pro připojení k internetu pak máte několik.

Druhy internetového připojení

Svého času se pro připojení k internetu používalo tzv. vytáčení připojení, jež později bylo nahrazeno systémem ISDN, který následně byl nahrazen různými variantami DSL. Dnes se k internetu můžete připojit prostřednictvím telefonní linky, modemu, kabelové přípojky a různých sítí, ať již se jedná o bezdrátovou datovou, satelitní, mobilní telefonní, elektrickou rozvodnou, nebo prostřednictvím tzv. wifi. Je otázkou do pranice, která z nich je pro uživatele nejvhodnější.

Zaměřeno na vysokorychlostní internet

Dle dostupných informací se přes čtyřicet procent domácností na internet připojuje prostřednictvím bezkabelové sítě Wifi. Stojí za tím neutěšená situace s vysokorychlostním internetem obecně, jež se do řady obcí teprve zavádí. A v hlavním městě zase probíhá velmi tvrdý boj o zákazníka.

Pozor na hodnocení ve srovnávačích!

A tento boj nebývá vždy férový. Mnohdy dokonce nabývá až groteskních parametrů. Je totiž hodně lidí, kteří při výběru konkrétního zboží (internetové služby nevyjímaje) dávají na tzv. hodnocení ve vyhledávačích, srovnávačích a různých firemních portálech. Na tom by nebylo nic špatného, pokud by tato hodnocení byla nezávislá, tedy férová a spravedlivá. Problémem je, že tak tomu zdaleka není.

Řiďte se vlastním rozumem

Některé firmy dokonce vydělávají na tom, že za poplatek nabízejí spamování formou pochvalných hodnocení klienta včetně očerňování konkurence. Ponechejme stranou, do jaké míry je tato aktivita legální (zcela určitě není). Vyplývá z toho ovšem velmi smutný fakt, že koncový zákazník se na tato hodnocení nemůže spolehnout. Zkrátka se jim nedá věřit. Nevěřte jim proto ani vy a při rozhodování o dodavateli se řiďte fakty a vlastním rozumem.

Nevěřte nikomu

Uznáváme ale, že výběr kvalitního dodavatele internetu pak je velmi tvrdým oříškem. Rychlí, stabilní a poctiví totiž dle svých tvrzení jsou všichni. Je pak otázkou, jak se na trhu zorientovat a komu vůbec věřit. Odpověď nezní moc optimisticky, ale zato je naprosto realistická: bohužel nikomu. Domácí internet není bochník chleba a jeho nákupem vkládáme důvěru do jeho poskytovatele na celé roky. Zřejmě se nebudete chtít potýkat s výpadky a neochotnými technickými pracovníky. Proto buďte obezřetní a snažte se držet několika našich rad.

Svého dodavatele si otestujte

V první řadě si stanovte své priority. Je v hledáčku vašeho zájmu stabilní služba s důrazem na spokojeného zákazníka? Zvolte spíše většího poskytovatele, jež disponuje náležitými kapacitami nezbytnými pro údržbu sítě. Zadejte si několik nezávazných poptávek a sledujte při nich nejenom ochotu dotyčného poskytovatele připojení, ale i to, jak fundovaně dokáže zodpovědět veškeré vaše dotazy. Věřte, že to o něm hodně vypoví, ať již v pozitivním, či negativním smyslu. Pokud dodavatel na konzultaci nepřistoupí, vyberte si jiného.

Zaměřeno na cenu

Je-li vaší hlavní prioritou cena, možná zvažujete nabídky různých místních sdružení. Uvědomte si však jednu zásadní věc: připojení k internetu není službou, ani produktem jako takovým. Za své peníze proto neočekávejte záruky náležící spotřebiteli. To ale neznamená, že „levný“ internet apriori musí být špatným internetem.

Tarify od 200 Kč měsíčně, jež utáhnou i internetovou televizi

Společnost AIM, jež je dodavatelem kvalitního vysokorychlostního internetu po Praze, například zavedla tarify od 200 Kč. Nutno podotknout, že se jedná o vysokorychlostní kabelový internet, tedy dostatečně rychlý na to, aby utáhl internetovou televizi i práci na internetu. Tento tarif je ke zhlédnutí například na lokální stránce internet Stodůlky, popřípadě po odkliknutí odkazu internet Praha. Stejný tarif je navíc dostupný i v jiných pražských lokalitách, jako jako Háje, Chodov, Bohnice, Černý Most, Krč a další.
Jste-li z Prahy, myslím, že byste neměli váhat. Já bydlím cca 20 km od Prahy a o takovýchto parametrech a cenách si mohu jen nechat zdát. A upřímně závidím.