Žádná cesta, cestička, ani chodník nebudou dokonalé bez obrubníku

Obrubník dává všemu řád. Cesta i chodník jsou díky němu přesně vymezené. A to stejné platí pro opačnou stranu, ať je to jiná část komunikace, trávník, nebo zahradní záhon.

Zahradní obrubníky

Jelikož se pravděpodobně nechystáme pomoci ŘSD s rekonstrukcí silnice, budou nás tedy nejspíš zajímat zahradní obrubníky. Začnu tím, že mohou být z různých materiálů: ze dřeva, plastu, kamene, z ručně dělaného betonu do šalovacích desek, z profi betonu (jako hotové betonové výrobky) i cihel. Pravdou ale je, že skutečně funkční, snadno realizovatelné, praktické a finančně akceptovatelné jsou pouze obrubníky z betonu.

Kde všude betonové obrubníky použít? Nevystačí si bez nich betonová dlažba. Obrubník ji zachytí a zajistí rovné linie okrajů. Je rovněž důležitým ohraničením trávníku, ale i dělícím prvkem mezi různými povrchy zahrady: například mezi trávníkem a oblázkovým obsypem domu, nebo mezi trávníkem a záhonem. Dokáže ohraničit záhony i dát řád zahradní cestičce.

Betonové obrubníky Presbeton pro zahradu

Presbeton vyrábí betonové obrubníky pro zahradu v mnoha designech. Některé lze zapustit do terénu tak, že tvoří pouhou bariéru mezi dvěma různými plochami. Je to velice praktické, pokud je jedním z povrchů trávník. Kolem vyvýšených obrubníků je totiž ztížená možnost údržby trávníku. Sekačka není schopná sekat trávu přímo u překážky. Proto jsou betonové obrubníky na úrovni terénu tak praktické.

Betonové prvky v zahradě však často simulují kamenné zídky, dřevěnou palisádu, nebo vyčnívající cihly. V tomto případě je vyvýšení obrubníku samozřejmostí.

Výhodou betonu v zahradě je jeho trvanlivost a praktičnost. Nemusí se pravidelně natírat jako dřevěné prvky, s profesionálními betonovými obrubníky se rovněž snadno pracuje. Podobně jako další betonové prvky jsou mnohdy k dispozici v několika barvách: přírodní šedá, černá, hnědá, červená, pískoví a žlutá. Pokud jde o obrubníky ve speciálních tvarech, bývá barva co nejvíce připodobněna originálu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup