Základní typy prostěradel pro vaši ložnici


Bez prostěradla postel neusteleme. Je její nezbytnou součástí a dá se s ním kouzlit podobně jako s povlečením. Sehnat můžeme prostěradla mnoha barev a z příjemných materiálů. Záleží, co kdo preferuje.

Slaďte lůžkoviny dohromady

Pravdou je, že s krásným ložním prádlem včetně prostěradla dostane ložnice nový nádech. Prostěradlo doplní peřinu a polštář, takže můžeme směle vymýšlet, jak zajímavě toto trio sladíme. Rozhodně nemusíme zůstat u klasických a už trochu nudných barev. Ke světlému povlečení klidně zvolme prostěradlo tmavé a naopak. Může mít podobnou barvu jako povlečení, ale trochu jiný odstín. Kouzlit se dá s na první pohled trochu bláznivými kombinacemi, které ve finále vypadají skvostně. Kromě jednobarevných jsou na trhu i barevná a vzorovaná prostěradla.

Dokonalá funkčnost

Pozor, ložní prádlo by nemělo pouze luxusně vypadat, ale také být dokonale funkční. Látka musí být příjemná na dotek, mít dostatečnou savost, odvádět pot, vydržet časté praní a nemačkat se. Jde-li o tuzemský výrobek, o to lépe. ložní prádlo vyrobené u nás splňuje přísnější kritéria než zboží z některých zemí, hlavně těch asijských. Prostěradlo přichází do kontaktu s pokožkou celou noc, a není proto radno vzít zavděk jakýmkoliv výrobkem.

Bavlněné plátno v bílé už není favorit

Kdo dá na čistou klasiku, volí bílá prostěradla. I ta mají v moderních ložnicích své místo. Zkuste je doplnit nápaditějším povlečením, aby ložnice působila atraktivně. Materiál by měl být prvním kritériem výběru. Barva až po něm. Plátěná hladká bavlněná prostěradla jsou klasikou, která se hůře udržuje. K modernějším podobám bavlny patří froté, jersey nebo flanel.

Jersey a froté

Jersey prostěradla mají hladkou a jemnou strukturu tkaniny, zachovávají si určitou pružnost a ideální jsou pro spáče, kterým je v noci horko. Moc nehřejí, hodí se tedy spíše pro teplejší měsíce roku. K nejoblíbenějším materiálů pro ložnice dospělých i dětí patří už roky froté prostěradla. Tato bavlněná tkanina tvoří trojrozměrnou smyčkovou strukturu, která je příjemná, prodyšná, hřeje a nemačká se. Froté není třeba vůbec žehlit.

Jako plyšáci…

Najdou se i příznivci mikroflanelových či mikroplyšových prostěradel. Ta jsou hebká jako plyšová hračka a vhodná pro věčné zmrzlíky. Bleskově schnou a doplnit je můžeme povlečením z mikroplyše. Hodí se hlavně pro zimní měsíce.

Napínací verze vede na plné čáře

Elastické tkaniny na posteli dobře drží. Většina lidí dá přednost napínacímu prostěradlu s gumičkou na okrajích, které se pohodlně povléká a dobře na posteli drží. V této moderní variantě můžeme sehnat snad všechny materiály prostěradel.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup