4 bytové styly, které by vás mohly zaujmout

Některé styly stále plní stránky magazínů o bydlení a známe je úplně všichni. Je to například skandinávský styl, středomořský,  vintage nebo rustikální.

Hodně se mluví také o retro stylu, v tom ale mnozí z nás nemají zcela jasno: k jaké minulé době se váže? Co je in a co je úplně mimo v retro stylu? Dříve, než se seznámíme s méně tradičními styly, hodí se přiblížit si trochu základní prvky a myšlenku retro stylu.

Ne všechno staré je retro

Šedesátá léta minulého století byla roky svobody a volnosti, hnutí Hippies. U nás se bytový design opíral o úspěch z EXPO 1958 v Bruselu, kde československý pavilon sklidil neuvěřitelný úspěch se svými projekty bytového designu. Trendy bruselské ho stylu byly především ve volbě materiálu, tedy laminát v pestrých barvách, sklo v mozaikách, figurální i užitné, styl se projevil také v užitné keramice i na nábytku. Právě typické atributy bruselnského stylu jsou nejvyhledávanějšími kousky v retro stylu.

Provence není jen levandule

Také o stylu Provence se dost mluví a leckdo si myslí, že Provance je bílý nábytek ve spojení s levandulovou fialovou barvou a přírodní zelení.

Tradice typického venkovského stylu sahá až do počátku 19. století. Typický rustikální interiér, podlahy z tvrdého dřeva nebo terakotových dlaždic, nádobí a dekorace z tepaného železa, prošívané tkaniny, kamenné obklady. Pokud jde o barevnost, opravdu vede bílá barva s nádechem patiny a nejčastějším doplňkem je samozejmě levandule.

Industriální Anglie

Zatímco ve Francii vznikal poetický provensálský styl, v Anglii 19. století vznikl styl industriální. Důvodem bylo nové využití opuštěných továrních hal, výroba z nich se totiž pomalu posouvala na východ. Legendární Docklands patří například dnes k nejdražšímu bydlení v Anglii. Současný industriální styl vychází z původních továrních hal a vyznačuje se neomítnutými zdmi, kovovým zábradlím, potrubím, či obnaženými žárovkami.

Minimalismus jako protipól přeplácanosti

Jestli nejste zastánci nábytekem přeplněných prostor, navystavujete si doma různé lapače prachu, máte rádi řád i pořádek, pro vás je tento styl ten pravý. Jsou to především čisté jednoduché linie u nábytku z kvalitního materiálu, které rozbíjí výrazný funkční kousek plnící kromě estetické stránky také nějakou užitnou funkci (příkladem jsou například designové lampy).


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.