Chcete investovat do pozemku? Připravte se na zatížení pozemků DPH od roku 2016!

Chcete si postavit dům svých snů a místo už máte vyhlédnuté? Pak s koupí pozemku příliš neotálejte. Pokud byste parcelu koupili až příští rok, mohli byste zaplatit klidně o desetitisíce i statisíce víc.

Stavební pozemky budou o pětinu dražší

Možná jste si všimli bouřlivé debaty ohledně uvalení DPH na pozemky. V minulém a předminulém roce se jednalo o zavedení 21% DPH na stavební pozemky a řešila se otázka, zda přísněji vymezit stavební pozemek jako takový, aby tak byla odváděna daň i z prodeje těch parcel, které byly dosud od placení osvobozeny.

screen-pubec-cz

Zdražení přijde s nástupem roku 2016

Spekulace ohledně novely zákona vedly k tomu, že někteří makléři a developeři překotně vybízeli ke koupi parcel ve větších městech, třeba pozemků v Plzni, Praze či Brně, a to dokonce už v roce 2014. To se ukázalo jako trochu přehnané. Do poslední chvíle totiž nebylo úplně jasné, od kdy přesně začne novela platit. Dnes je ale situace jiná. Zdražení nás opravdu nemine a můžeme ho očekávat už za půl roku. Zákon byl schválen a účinnosti nabyde 1. ledna roku 2016, od této chvíle tak můžeme očekávat výrazné zvýšení cen stavebních pozemků.

Pozemek si kupte ještě letos

Pokud tedy uvažujete o stavbě vlastního hnízda, rozhodně se vám vyplatí uzavřít obchod ještě letos. V roce 2015 je totiž od daně osvobozeno dodání parcely, na které není zhotovena stavba spojená se zemí pevným základem či inženýrská síť. Proto se takové pozemky určené ke stavění prodávají bez nutnosti zaplacení DPH. To ale zanedlouho skončí.

Pokud bude prodejcem pozemku plátce DPH (například firma či developer), promítne se do celkové ceny i odvedená 21procentní daň. Soukromých vlastníků se placení daně ale týkat nebude, ti by tak cenu neměli navyšovat. Ostatní půjdou ale zcela jistě s cenou nahoru.

V souvislosti se změnou zákona lze očekávat zvýšený zájem o koupi pozemků, poptávka bude růst především ke konci roku, proto pokud chcete mít z čeho vybírat a nesoupeřit o vysněné místo k životu s dalšími horlivými kupci, vyplatí se vám investovat do pozemku co nejdříve. A je jedno, jestli toužíte po parcele na vesnici, ve městě nebo v jeho blízkosti, jako jsou třeba kompletně vybavené pozemky Letkov, pospíšit byste si měli v každém případě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *