Jak a čím chránit jabloně

Jabloň je jedním z nejčastějších stromů, které na zahradě pěstujeme. Jablka patří v našich krajích k tradičním plodinám, z množství odrůd si vybere každý to své nejoblíbenější. Jak je to ale s péčí o jabloně?

Stejně jako jiné stromy, chráníme jabloně před mrazem, nemocemi a škůdci. Pojďme se podívat, jak si poradit s nejčastějšími potížemi.

Nikdo nechce červivé jablko

Když seberete pod stromem jablíčko a ono je červivé, přejde vás chuť zakousnout se do něj. Ztrácíte motivaci zpracovat celou úrodu. A to jen kvůli docela malému tvorečku zvanému obaleč jablečný. Tento škůdce je aktivní v průběhu června až srpna, jestliže je dostatečně teplo. Samička motýla naklade vajíčka na vyvíjející se plody a na listy okolo něj. Z nich se později vylíhnou červíci a to velmi hladoví. Ti se prokousávají jablkem až k jádřinci, takže ve chvíli, kdy si jablko utrhneme, je již nenapravitelně poškozené.

Ochrana před obalečem je účinná, když se správně načasuje. K tomu slouží feromonové lapače, na nichž zjistíme, kdy nálety obalečů kulminují. Asi týden poté provedeme postřik. Pokud netestujete lapačem, proveďte postřik na přelomu května a června a po dvou týdnech zopakujte.

Přirozenou prevencí před obaleči je také odklízení spadaných plodů a sekání trávníku pod stromem, aby neměli kde přezimovat a připravovat se na invazi.

Jak na padlí jabloňové

Když se na listech, letorostech, květech i mladých plodech objeví bělavý povlak, váš strom je pravděpodobně napadený chorobou zvanou padlí. Většinou se projevuje v průběhu května až července, silnější nákaza vede k hnědnutí částí stromu a u plodů k mramorovité korkovitosti. Infekce se nejlépe rozeběhne při vyšších teplotách a vlhkosti vzduchu. Pomáhá opakovaný postřik, začneme v předposledním týdnu v dubnu a opakujeme nejdéle po 14 dnech v závislosti na použitém přípravku. Mezi nejlepší se dnes řadí Discus, Talent nebo Zato 50 WG.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *