Co a jak skladovat v ledničce

Řeklo by se, že to není žádná věda: přijdu domů z obchodu, maso, mléčné výrobky, vejce, ovoce a zeleninu uložím na volné místo v ledničce a zbytek uklidím do skříňky. Jenže tak jednoduché to není.

Víte například, že některá zelenina do lednice vůbec nepatří? Taky místo, kam konkrétní potraviny v ledničce uložíte, je důležité, na různých místech uvnitř chladničky totiž bývá různá teplota. A rozdíly můžou být i víc stupňů.

Začínáme odspodu

Úplně dole jsou dva šuplíky na ovoce a zeleninu. Jestli se vám tam všechny plodiny nevejdou, vyndejte z ovocné přihrádky banány, broskve a nektarinky, ty do chladničky nepatří. Ze zeleniny je to lilek, cuketa, ale i rajčata, brambory, česnek a cibule. V případě, že ani pak se vám do ledničky nevejde salát nebo brokolice, nezoufejte a seříznutými zbytky stonků je ponořte do vody. Ve vodě uchováme i mladou cibulku nebo zelené natě.

Co do které poličky

Potraviny uchováváme podle teploty, na každé poličce je jiná. Ve spodní polici je nejchladněji (do 4° C), tam ukládáme syrové maso a ryby. Maso vyjmeme z obalu, opláchneme, osušíme a teprve potom dáme do lednice v sáčku nebo uzavíratelné dóze. Ostatní potraviny myjeme až před konzumací.

V prostřední přihrádce je 4 – 6° C, do ní odkládáme masné výrobky tepelně opracované, salámy,paštiky, případně kastrůlek se zbytkem guláše. Jestli nemáte ještě jednu polici v ledničce, patří na tuhle také sýry, jogurty a ostatní mléčné výrobky. Vždy by ale měly být odděleně od masa.

Ve dvířkách je nejtepleji

Tuky a vejce patří úplně nahoru nebo do dvířek, o vejcích se ale v tomto dost vedou spory, protože potřebují teplotu konstantní (i když vyšší), ale otvíráním se právě ve dvířkách často teplota mění.

Do dvířek také ukládáme nápoje a mléko, hořčice, kečupy a další pochutiny do ledničky neukládáme vůbec. Také konzervy a sterilovanou zeleninu můžeme uchovávat ve spíži a nezabírat jimi místo v chladničce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.