Nejlepší rady proti molu šatnímu

Čas od času se v našich domácnostech objeví malí světlí lesklý motýlci s chmýřím na spodní straně křidélek, kteří dokážou napáchat v našich skříních pěknou paseku. Proto je potřeba zakročit hned, jakmile na některého narazíme.

Mol šatní má rád teplo, tmu a vlhko, takže mu bude dobře tam, kde ho nebudete často rušit. Z toho vyplývá také účinná strategie proti tomuto nebezpečnému škůdci.

Provětrávejte oděvy ve skříni

I když po zimě kabáty vyčistíte a uložíte do skříně, může se v průběhu léta stát, že je napadnou moli. Proto preventivně čas od času otevřete šatní skříně a vyvětrejte oděvy v nich uklizené. Zkontrolujte přitom, zda jsou všechny v pořádku, pokud přece jen najdete napadený kus, nekompromisně ho zlikvidujte.

Vlněné svetry, čepice a šály dejte občas do mrazáku, tím vyloučíte možnost, že by na nich moli přežívali.

Když si k vám  moli našli cestu

Jestli jste našli jeden napadený kus oděvu, dá se předpokládat, že moli nalezli i do ostatních. Proto je důležité všechny zkontrolovat, vyprat, vyžehlit nebo ošetřit párou (podle materiálu). Skříň vytřete dezinfekcí a zavěste do ní některý z odpuzovačů molů. Z přírodních je nejlepší levandule, pomáhá také mýdlo v polici s prádlem.

V rámci komplexního boje s moly vysajte všechen čalouněný nábytek a koberce, nezapomeňte na záhyby závěsů, zvlášť pokud jsou s těžkého přírodního materiálu (vlna, bavlna, len).

Jak se molům bránit preventivně

Účinná strategie proti molům je světlo, průvan a sucho. Proto do skříní a zásuvek uklízejte jen opravdu suché prádlo a čas od času skříně otevřete a vyvětrejte. Pravidelně větrejte také lůžkoviny, vysávejte prach z koberců i čalouněného nábytku.

Celkově je pravidelný úklid tou nejlepší prevencí, stejně jako praní prádla a to i toho, co jste neměli delší dobu na sobě.

Používejte lapače či odpuzovače molů. Jedním z nejúčinnějších je cedrové dřevo, proto naši předkové k ukládání oděvů používali truhly z cedrového dřeva. Zkuste i vy cedrovou skříň nebo alespoň kousek cedru položte na dno skříně stávající.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.