Jak vybrat plastová okna?

Plastová okna patří mezi nejžádanější okna v ČR a je k tomu hned několik důvodů. Aby okna splnila svůj účel, je potřeba si ohlídat a při výběru sledovat určitá kritéria, díky kterým budou jejich tak vyhlášené vlastnosti dosažené. Jaká kritéria je tedy důležité sledovat, se dočtete v následujícím článku.

Nenáročná plastová okna

Hlavním lákadlem a důvodem, proč si lidé vybírají plastová okna, je jejich snadná údržba. Plastová okna na ni nejsou vůbec náročná, stačí je jednou za čas otřít hadříkem, který bude namočený v jarové vodě. Občas okna vyžadují kontrolu odvodňovacích kanálků a promazání kování.

shutterstock_122745085

Jednou za život

Další velkou výhodou je jejich dlouhá životnost. Stále více se potvrzuje, že plastová okna se kupují pouze jednou za život. Při správné péči a pravidelné údržbě vydrží okna bez ztráty svých vlastností až 50 let a více.

Záleží ovšem na několika faktorech:

  • kvalita konstrukce,
  • správná montáž,
  • zacházení s okny,
  • okolní prostředí.

Výborné izolační vlastnosti

Ačkoliv jsou plastová okna cenově přijatelnější než například dřevěná, stále se jedná o poměrně vysokou finanční investici. Na druhou stranu nabízejí plastová okna výborné tepelné izolační vlastnosti, tak se investované peníze rychle navrací na úspoře energií. Pravidelně jsou okna do 10 let „splacená“.

Na základě čeho vybírat?

  • dodavatel,
  • montáž,
  • vlastnosti skla,
  • profil.

Dodavatel

Základním předpokladem správné volby plastových oken i plastových dveří  je výběr dobrého dodavatele. Důležité je, aby zákazník nepodlehl lákavé nabídce s akční cenou. Odborníky je doporučováno při výběru dodavatele oken si zjistit, kde probíhá výroba plastových oken a výroba plastových dveří a jaké dodavatel poskytuje záruky.

Spolehlivý dodavatel se pozná podle toho, že poskytuje poradenství a servis. Je to jednoduché, pokud si je nabízenými okny jistý, může si to dovolit. Jelikož se vady na montáži nebo oken projevují až po několika letech, měl by se vybírat dodavatel, který na trhu působí již delší dobu a má spokojené reference.

Montáž

Obecně platí, že ten kdo okna vyrábí a prodává, by je měl také montovat. Kvalitní firmy by měly nabízet nejen samotnou montáž, ale také související práce, jako zednické zapravení. Firma, která okna montuje zároveň zaručuje jejich správnou funkčnost a zákazníkovi se prodlužuje záruka na onak až na 5 let.

Vlastnosti skla

Při výběru plastových oken jsou dalším parametrem, který je potřeba sledovat, skla. Ukazatelem kvality skal je prostup tepla sklem. Jedná se o jednotku, která určuje kolik tepla uniká n a jeden metr čtvereční při změně teploty a o jeden stupeň.  Ukazatel Ug je limitován normami. Standardní hodnota se pohybuje kolem 1,1 pro dvojskla. Ug by neměl překročit 1,2.

Profil plastových oken

U parametru profil jsou rozhodující použitá těsnění. Ty se dají snadno rozeznat při pohledu na řez profilu. Správné těsnění umožňuje zachovat déle teplo uvnitř místnosti a ochránit domácnost před zatékáním.

  • těsnění dorazové,
  • těsnění středové.

Dalším ukazatelem je hodnota Uf – určuje míru prostupu tepla profilem okna. Udává se ve Wattech na metr čtvereční a stupeň Kelvina. Tedy, aby bylo doma teplo uchováno, musí být ukazatel co nejmenší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *