Jaké zvolit osvětlení do kuchyně?

Moderní kuchyně nabývají mnoha podob. Dávno už nejsme odkázáni pouze na stereotyp a tuctové provedení. V současné době je rozhodně z čeho vybírat, díky vysoké variabilitě si můžete snadno i v kuchyni realizovat vaši konkrétní představu. Moderní kuchyně se vyznačuje několika zónami – jedná se standardně minimálně o dvě a to o zónu pro přípravu jídla a zónu, určenou pro posezení, kterou využijete například v době rychlé snídaně, svačiny či večeře. Osvětlení kuchyňských prostorů je zajímavým podmětem k diskuzi, chcete-li se dozvědět, jak by takové osvětlení mělo v jednotlivých částech vypadat, začtěte se dále do dnešního článku.

Jakou pracovní desku zvolit do kuchyně

Zóna přípravy jídla

V místech, kde dochází k samotné přípravě jídla, se doporučuje využívat nepříliš ostrých a nepříliš barevných světelných odstínů. Ideální je „měkké“ bílé světlo. Osvětlení by mělo být dostatečně intenzivní, ale nemělo by zkreslovat barvu jednotlivých surovin, z nichž se připravuje jídlo. Do této zóny se bude hodit například zářivka nebo několik kvalitnějších bodových světelných zdrojů.

Zóna pro posezení

V zóně pro posezení je již volnější prostor. I zde platí, že bychom se měli vyvarovat ostrých světel. Co se týká intenzity osvětlení, je zde možné o něco zvolnit, ale samozřejmě, že na jídlo musíte vidět – zde sehraje roli i skutečnost, jak moc je této části kuchyně přístupné světlo z venkovního prostředí, zda se zde například v blízkosti nachází okno. V těchto prostorách lze využít dokonce i stylovou lampu, ale asi největší boom zažívá i zde bodové osvětlení, které lze třeba i regulovat.

Samozřejmě, že se v kuchyni setkáte i s jinými osvětleními, než těmi centrálními. Jde například o stylové podsvícení a osvětlení pracovní desky či osvětlení vnitřních prostorů kuchyňských skříní.

Souhrnně platí, že osvětlení v kuchyni by nemělo být na žádných místech extra pronikavé a křiklavé, ideální jsou žluté nebo bílé odstíny s vyšší intenzitou v zóně přípravy jídla a nižší intenzitou v zóně určené pro sezení. Zajímavou možností je regulace, která umožní ve večerních hodinách zajímavý stylový efekt a zvýšení komfortu bydlení vůbec!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Radek Blinka

Jak vypadají interiérové nebo exteriérové prostory bydlení mi není v žádném případě jedno. Vždyť právě z maličkostí se skládá celek, který může vést k všestranné spokojenosti. Občas narazím na něco zajímavého, nebo mě něco napadne, tak proč se o to nepodělit v nějakém tom článku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *