Jak zapojit zásuvku

Zásuvka je něco, bez čehož se neobejde žádná domácnost. Nejen při rekonstrukci je občas nutné zásuvku vyměnit. Nabízí se několik možností, jak to provést. Buď poprosíme někoho známého, kdo už zásuvku měnil a má s tím zkušenosti, což je nejčastější případ. Nebo se obrátíme na odborníky a za tuto službu zaplatíme. Existují však kutilové, kterým tyto činnosti nejsou cizí. Stačí pouze vědět, jak na to. Samozřejmě tak či tak je důležité dbát zvýšené opatrnosti a nejlépe uděláte, když nebude v tu dobu doma sami. To jen pro případ, nechci vás děsit. Základem je vypnutí všech hlavních jističů a raději to ještě dvakrát zkontrolovat.

jak zapojit zásuvku

Postup zapojení zásuvky

  • Zásuvky dnešní doby mají tři vodiče. Jedná se o fázový vodič, ochranný a nulový. V tomto směru došlo k celkové standardizaci a jednotlivé vodiče jsou barevně označeny izolací daného kabelu. Fázový je černý, nulový nese modrou barvu a ochranný má kombinaci žluté a zelené.
  • Ze všeho nejdříve zapojujeme fázový vodič – tedy kablík černé barvy. Občas se stane, že místo černé je hnědý. Když nahlédneme přímo do dané zásuvky, jde o vodič, který zapojujeme k levé zdířce.
  • Jako další krok zapojíme vodič nulový, který se připojuje na pravou zdířku. A nyní nám zbývá už poslední – ochranný vodič, který se připojuje na středový kolík zásuvky.

Pozor si dejte na izolaci všech popisovaných kabelů. Dbejte rovněž na to, aby každý zapojený kabel měl dostatečnou izolaci, která není poškozená! To by mohlo vést ke zkratu. Počítejte vždy i s dostatečnou délkou kabelů, což oceníte především u dalších oprav. Zásuvku vyzkoušejte měřičem, a pokud jej nemáte, zkuste starší nepotřebný spotřebič. Pokud si netroufáte, není to žádná ostuda a svěřte tuto práci zkušenějším a odborníkům.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *