Jakou matraci na bolest zad

Kdykoliv nás začnou bolet záda, přichází na přetřes i otázka, jestli máme správnou matraci na spaní. Právě nevhodná postel nebo matrace může být jednou z příčin, proč nás bolí záda a máme problémy s páteří. Dřív, než si úplně odděláme ploténky, pojďme si vysvětlit, jakou matraci potřebujeme pro zdravé a pohodlné spaní.

shutterstock_366276713

Tvrdá nebo měkká?

Neexistuje jednoznačně správná odpověď, jestli je vhodná měkčí nebo tvrdší matrace. Respektive ani jedna není úplně v pořádku. Příliš měkká vaši páteř ohýbá do oblouku a namáhá ploténky i svaly mezi nimi. Není neobvyklé, že se vzbudíte „jako zlámaní“.

Hodně tvrdá matrace zase vyvíjí tlak na kyčle a ramena. Tak se stane, že vás začnou bolet záda v bederní oblasti nebo v oblasti šíje. Taky spaní není nic moc, kvůli tlaku se během noci převalujete ve snaze najít příjemnější polohu.

Na správné matraci spíte klidně a vstáváte odpočatí

Nejlepší matrace mění tvrdost podle toho, jaký je na ně vyvíjen tlak. Také lidské teplo na ni působí a změkčuje ji. Zároveň na ní dojde k rovnoměrnému rozložení hmotnosti a přizpůsobí se křivce vašeho těla. Tyto matrace se vyrábí z viscoelastické polyuretanové pěny, nazývané taky líná nebo s pamětí. Právě efekt pomalého vracení do původního stavu napomáhá pohodlnému spaní, během něhož jsou dokonale uvolněné svaly a není nijak narušován krevní oběh.

Také  HR matrace (High Resilience –  vysoce pružný) neboli ze studené pěny, jsou velmi dobrou volbou. Jde o matraci pevnou a tvarově stálou, takže eliminuje různé deformace. Je pružná a elastická a také prodyšná. Výborně odvádí teplo a tím účinně odpuzuje roztoče.

Za zmínku určitě stojí i matrace vyráběné ze směsi přírodního a syntetického latexu. Jejich výhoda je v tzv. bodové elasticitě, to znamená, že se prohne jen tam, kam se položíte. Zbytek matrace zůstává bez deformace. Latexové matrace se výborně přizpůsobují tělu, ale pouze v kombinaci s vhodným lamelovým roštem.

Která je ta správná pro vás, nezjistíte na první pohled. Ideální možnost je, pokud si před zakoupením můžete matraci vyzkoušet: aspoň několik minut na ní ležet a vnímat, jak na vaše tělo působí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *