Návrat koberců aneb jak si vybrat ten správný

S kobercem na podlaze je v místnosti rázem tepleji, a to fakticky i pocitově. Nejen, že opravdu představují tepelný komfort tam, kde jsou studené podlahy, už jen opticky vzbuzují pocit tepelné pohody.

Před časem vytáhli do boje odpůrci koberců a bytového textilu kvůli roztočům a jiným alergenům, které se v kobercích mohou zachytit, současné vysavače jsou ale na takové úrovni, že si s nimi poradí. Není proto nutné se jim vyhýbat.

Cena odpovídá materiálu

Pokud dáváte přednost přírodním materiálům, jste jistě zvyklí si připlatit a vyšší cena vás nepřekvapí. Koberce si můžete pořídit bavlněné, vlněné i z hedvábí. Ty už jsou opravdu luxusní. Koberce ale také mohou být z juty, která není tak drahá a hodí se do bytů ekologicky pojatých.

Levnější jsou koberce z umělých vláken, například z polyamidu (PAD), polyesteru (PES), či polypropylenu (PP). můžete ale narazit na koberce vyráběné ze směsi přírodních a umělých materiálů.

Podle čeho vybírat

Jsou místa s vysokou zátěží a kde se koberec dříve ničí (dětský pokoj, předsíň), tam klidně kupte levnější zátěžovou krytinu. Nebude vás mrzet, že je za tři roky zničená a potřebuje výměnu. Naopak v ložnici si můžete pořídit hřejivý přírodní koberec s vysokým vlasem. V případě, že máte doma psa či kočku, je lepší hladký koberec, lépe se z něj vysávají chlupy.

Jestliže máte chladné podlahy, je lépe pořídit si koberce ode zdi ke zdi. Sníží se vám náklady na vytápění a budete vždy stoupat na teplý povrch.

Jestli hledáte jen osobité oživení interiéru, je kusový koberec pro vás to pravé. Vyberte vhodný vzor a barvu a stylový interiér je na světě.

Jaké barvy?

Barvy volíme podle toho, jestli bude koberec dekorativním prvkem (kusový), nebo součástí zařízení (metráž). Jestliže bude položený po celé místnosti, zvažujte barvu pečlivě, aby ladila s ostatním zařízením a vyváženě dotvářela celkovou atmosféru.Vhodnější jsou decentnější odstíny různých barev,nejlépe zemitých.

Kusové koberce mají naopak jednotvárnost podlahy rozbít a prostor ozvláštnit. Proto klidně sáhněte k výrazným barvám a vzorům.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.