Pěstování brambor

Brambory patří mezi tradiční přílohy – využívají se k mnohým pokrmům. Obsahují velké množství škrobu a dalších, výživných látek. Jsou zdrojem jak pomalejších, tak i rychlejších sacharidů a celkově jsou pro lidský organismus velice prospěšné. Nejeden z vás se tak může rozhodnout, že si zkusí brambory vypěstovat doma – v takových případech nebudete nuceni nakupovat tak velké množství bramborů z obchodů, ještě navíc s nejasným původem.

Pěstování brambor
Pěstování brambor

Pěstování brambor není nic složitého. Budete k tomu však potřebovat větší prostory – ideálně pole.

Teplé a stabilní počasí

Brambory se sází na začátku jara, zhruba v dubnu, nebo květnu, záleží na počasí. Brambory mají totiž rády teplo. Nesnáší chladné a deštivé počasí. Avšak ani přílišné sucho pro ně není nejvhodnější. Již vyklíčené brambory jsou také choulostivé na sebemenší přízemní mrazíky.

Brambory se sázejí do řádků, jednotlivé brambory by od sebe měly být vzdáleny okolo 30 cm. Je třeba totiž počítat s tím, že brambory udělají kopec s novými plody a k tomu potřebují prostor. Vzdálenost řádku by měla být také minimálně 30 až 40 cm. Brambory se sázejí do předem připravené rýhy, jejíž hloubka může být okolo 10 cm. Při výsadbě je dobré přidat do řádku mezi brambory vhodné speciální hnojivo, obvykle s dusíkatými látkami.

Takto, do řádků vložené brambory je zapotřebí následně zahrabat hlínou. Existují v podstatě dvě možnosti – tou první je, že ponecháte prostor nad řádky zasazených brambor v rovině a teprve v okamžiku, kdy brambory začnou klíčit, je nakopčíte například hráběmi. Další možností je potom okamžité nakopčení brambor – nad řádek nahrnete jakýsi kopeček hlíny. V obou případech je ale dobré okopčení v průběhu růstu opakovat.

Vhodnost postřiků

Brambory není potřeba jakkoliv zalévat, jsou však náchylné na napadení především mandelinkou bramborovou – ta, respektive její larvy požírají nať a tímto způsobem rostlina zkomírá a nelze očekávat přílišnou plodivost. Brambory je tak možné v tuto dobu stříkat speciálními přípravky.

Sklizeň podle odrůdy

Sklizeň brambor probíhá podle počasí a odrůdy, nejčastěji v období mezi červencem a zářím – brambory se v tuto dobu buď vykopávají, nebo vyorávají – neponechávejte je vystavené ostrým slunečním paprskům, jinak zčernají!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Radek Blinka

Jak vypadají interiérové nebo exteriérové prostory bydlení mi není v žádném případě jedno. Vždyť právě z maličkostí se skládá celek, který může vést k všestranné spokojenosti. Občas narazím na něco zajímavého, nebo mě něco napadne, tak proč se o to nepodělit v nějakém tom článku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *