Podle čeho vybrat dětskou postýlku

Chystáte se na příchod miminka? Jednou z důležitých položek dlouhého seznamu věcí, které bude potřeba pořídit, je dětská postýlka. Pokud vyberete správně, může vašemu dítěti pohodlně posloužit několik let. A podle čeho vybrat vhodnou postýlku?shutterstock_91536419

Bezpečí nade vše

Opravdu není ani tak důležité, jak hezká postýlka je, ale jestli nebude pro vaše miminko nebezpečná. Ne všichni výrobci totiž znají a dodržují příslušné normy. Postýlky, které vyhovují požadavkům evropské normy, jsou zřetelně označené značkou EN 716-1: 2013. Tato norma určuje například povolenou vzdálenost mezi příčkami, minimální výšku bočnice od matrace v různém věku dítěte a podobně.

Zkontrolujte, že konstrukce je pevná a stabilní, není použito poškozené dřevo nebo toxická barva. Všechny hroty a ostré hrany by měly být zakryté nebo zaoblené, žádná součástka by neměla pro dítě představovat nebezpečí.

Jak velkou postýlku

Novorozeně nepotřebuje moc místa na pohodlné spaní. Jestliže ale zvažujeme ponechat dítěti postýlku do 3 – 4 let, vybíráme takovou, kde má matrace rozměry 60 × 120 nebo 70 × 140 cm.

Rošt pod matrací by měl být nastavitelný do dvou poloh: asi 300 mm od kraje postýlky pro novorozeně (abychom se k němu nemuseli příliš sklánět) a nejméně 600 mm pro miminka, která už se posadí nebo postaví. Taková „rostoucí“ postýlka zajistí dítěti pohodlné spaní, dostatek prostoru, přitom bude neustále v bezpečí a vy se nemusíte obávat, že vám během spaní z postele spadne.

Jaké doplňky k postýlce pořídit

Hodně rodičů začalo používat textilní mantinely do postýlky. Děťátko je chráněné před průvanem, navíc se novorozeně cítí v uzavřeném prostoru bezpečněji. Z toho důvodu se opět vrací do módy i zavinovačky, už z maminčina bříška je zvyklé na omezený pohyb a v prvních týdnech života je v zavinovačce klidnější.

Zvlášť u prvního miminka si pro vaši jistotu pořiďte monitor dechu. Slouží jako prevence před syndromem náhlého úmrtí, protože okamžitě upozorní na špatnou dechovou frekvenci.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *