Technika, se kterou zvládnete jarní úklid hravě

Uklízení většinou nepatří mezi nejoblíbenější činnosti, bohužel je nutné. Je sice pravda, že se najdou jedinci, kteří se v něm vyžívají, a pokud jste to vy, tak gratulujeme a tiše závidíme. V koloběhu roku jsou období, která přímo k většímu uklízení vybízejí. Patří mezi ně i jaro.

Jarní úklid má v naší historii hluboce zakořeněnou tradici. Dříve souvisel s předvelikonočním půstem a přípravou domácnosti na ty nejdůležitější křesťanské svátky. Dnes je spíše jakousi revizí domácnosti při přechodu ze zimy do teplejšího období roku. Pokud nebudeme brát v úvahu rutinní poklízení, pro většinu lidí jde také o první velké gruntování od Vánoc.

Pokud vás zajímá, jak si takové uklízení co nejvíce usnadnit a jaké produkty jsou pro vás nejvhodnější, pak rozhodně čtěte dále. Představíme vám aktuální trendy, které vám s touto neoblíbenou činností budou pomáhat po celý rok.

Okna jako ze škatulky

Stále čistíte okna hadříkem a ironem, nebo dokonce roztrhanými novinami a večer vás bolí záda jako po vysokohorské túře? Jděte na to letos jinak a sáhněte po šikovném čističi oken. Méně nároční si vystačí s ručním čističem s dlouhou rukojetí, který pracuje na parní bázi a zanechává tak prosklené plochy a zrcadla bez velké námahy průzračně čistá. Ruční čističe se dají využít i na sprchové kouty či autoskla. Aktuální vrchol v nabídce představují robotické čističe oken, které se na sklo bezpečně přisají a celé jej vyčistí beze šmouh, aniž by k tomu potřebovaly vaši asistenci. Jedinou vadou na kráse je, že se jedná pouze o „suchý“ proces, tedy stírání nalepenou utěrkou. Ale je to bez námahy a nechat vyčistit okno 2x za sebou je otázka zmáčknutí jednoho tlačítka.

Foto zdroj: www.electroworld.cz

Čistá podlaha bez velké námahy

Ať už máte podlahu s kobercem, plovoucí podlahu, vinyl nebo dlažbu, je její udržování v čistotě náročné, obzvláště pokud máte malé děti, natož čtyřnohého mazlíčka. Dle její velikosti, ale i osazenstva domácnosti je vhodné volit ten správný nástroj pro vysávání, případně vytírání.

Sáčkové vysavače se hodí na všechny typy podlah včetně koberců. Největší využití najdou v domácnostech s malými dětmi a domácími mazlíčky. Nečistoty se hygienicky ukládají v sáčku, který se po naplnění jednoduše vyhodí.

Plusy: velký výběr vysavačů, hygienické řešení

Mínusy: nákup náhradních sáčků

Bezsáčkové vysavače jsou obvykle lehké přístroje, které si dobře poradí s jakýmkoliv typem podlahy i s větším smetím, které by jinak mohlo protrhnout sáček. Díky tomu se dají využít téměř v každé domácnosti.

Plusy: lehká konstrukce, velký výběr vysavačů, nádoba na smetí se jen jednoduše vysype

Mínusy: rychlejší zanesení filtrů, mírně vyšší cena

Tyčové vysavače jsou vhodné do malých domácností, protože se s nimi výborně manipuluje. Úklid na plochách je tak velmi rychlý a nemusíte být neustále ve střehu, zda s vysavačem za sebou něco neshodíte. Některé typy nabízí i funkci mopu nebo lze použít tělo vysavače jako ruční vysavač na drobnosti.

Plusy: perfektní manipulace, zaberou méně místa při skladování, je hned po ruce

Mínusy: vyšší cena, nižší sací výkon

Robotické vysavače představují vrchol evoluce vysavačů. Většina z nich má integrovanou funkci mopu a dálkové ovládání. Lepší typy dokonce plní automatické úkoly a dokáží si samy zaparkovat do nabíječky. Například robotický vysavač AENO RC1S se sám i vysype, vyhne se pobíhajícím domácím mazlíčkům nebo dětem a v provozu vydrží předlouhých 220 minut. Po automatickém nabití pak pokračuje tam, kde skončil.

Plusy: vysavač udělá většinu práce za vás, lze vysávat několikrát v týdnu

Mínusy: nelze je použít na větší nečistoty, malý zásobník na nečistoty

Foto zdroj: www.electroworld.cz

Multifunkční vysavače využijete všude tam, kde běžné domácí vysavače nestačí – na zahradě, v dílně, v autě nebo při rekonstrukci domu. Vysají hrubé nečistoty nebo kapaliny bez větších obtíží. Většinou však jde o objemnější a robustnější přístroje s horší manipulací. Svým výkonem však usnadní spoustu práce.

Plusy: vysoký výkon, široké příslušenství, vysávají kapaliny

Mínusy: velikost, cena

Parní vysavače a mopy představují zcela samostatnou kategorii. Podlahy, které lze čistit mokrou cestou, zbavíte jednoduše nečistot, bakterií i roztočů, a to díky horké páře, kterou přístroj pod vysokým tlakem vytryskne na čištěný povrch. Většina modelů je vybavena různými nástavci pro všelijaká zákoutí, a tak váš úklid může být dokonalý.

Plusy: úklid bez chemie, ničí bakterie, viry a další mikroby

Mínusy: malá čisticí plocha, skladování dalšího přístroje

TIP: Robotické vysavače a Wi-Fi

Pokud chcete robotický vysavač, prověřte si, že máte Wi-Fi signál ve všech místech a koutech. Pokud ne, neváhejte s výměnou routeru a rovnou si pořiďte výkonný router s Wi-Fi 6, např.: TP-Link Archer AX55, který bude připraven i na další zařízení vaší chytré domácnosti. Pokud máte velký dům a router by nemusel pokrýt vše, využijte moderní meshové systémy (např. Mercusys Halo H50G), které jednotnou bezdrátovou síť dostanou i do vzdálených koutů domu, na terasu nebo na zahradu.

Zdroj: www.electroworld.cz, TP-Link Archer AX55, Mercusys Halo H50G

Jak zvítězit v boji s prachem

Když už je podlaha čistá a rozvířený prach se usadí, pustíme se do jeho likvidace. Aby utírání prachu bylo efektivní, rychlé a hlavně nenamáhavé, je potřeba dodržovat několik zásad. Tou nejdůležitější je postup od shora dolů. Většina lidí začíná na jednom konci místnosti a pokračuje k druhému, ale to je špatně. Začněte u lustrů, pokračujte přes vysoký nábytek k nižšímu. Zároveň dbejte na to, aby dveře mezi místnostmi byly zavřené, stejně tak jako okna. Jedině tak se zbavíte většiny prachu.

Také mějte vhodnou a dobře vyždímanou utěrku, na kterou aplikujte čisticí přípravek dle typu uklízeného povrchu. S chemií to ale nepřehánějte, často stačí jen voda.

Některé povrchy čistěte jen prachovkou, typicky jde o klávesnice a monitory, na které také můžete využít speciální čisticí prostředky. Nakonec nezapomeňte na pokojové rostliny, které většinou stačí osprchovat ve vaně a po uschnutí vrátit na místo.

Pokud máte hotovo, měl by se dostavit povznášející pocit z čisté a provoněné domácnosti. 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *