Vyznáte se v hypotékách? Jaké jsou druhy a jak se liší

Plánujete pořídit nové bydlení, ale nevyznáte se v nabídce hypoték? Existuje totiž více možností, než klasický hypoteční úvěr, který vám nabídnou v bance. Jaké to jsou?

Běžný hypoteční úvěr

Jedná se o klasickou hypotéku na bydlení, která může být poskytována i nebankovní společností. Její výhodou bývá nižší úroková sazba a je poskytována výhradně za účelem nákupu nemovitosti. Bývá zatížena zástavou a pro její získání je nutné ručit kupovanou nemovitostí nebo jiným majetkem v odpovídající hodnotě. Máte možnost zvolit si dobu fixace úrokové sazby a celkovou dobu splácení.

shutterstock_138677954

Americká hypotéka

Další možností je takzvaná americká hypotéka. Jedná se o úvěr v hodnotě až několik miliónů korun, který nemusí být nutně použit pouze pro nákup nemovitosti. Tato bezúčelná půjčka vyžaduje ručení nemovitostí a oproti úvěrům určeným výhradně na bydlení mohou být úroky o něco vyšší.

Offsetová hypotéka

Sem patří například úvěr ze stavebního spoření. Jde o to, že si vezmete půjčku pouze na rozdíl mezi celkovou částkou za nákup nemovitosti a tím, co máte právě naspořeno na účtu. Úroky platíte pouze z tohoto rozdílu a peníze uložené na spořicím účtu můžete v určitých případech i využívat.

Hypotéka bez doložení příjmů

Další možností je hypotéka, u které nemusíte dokládat své příjmy. Její získání je standardně podmíněno ručením nemovitostí. Podobně je na tom i hypotéka bez zástavy nemovitosti, kterou je také možné za určitých podmínek sehnat jako vhodné financování bydlení.

Fixace a předčasné splacení hypotéky

Odpovědi na otázku, jestli je výhodnější fixace na kratší nebo na delší dobu se liší. Obecně se nedá říci, co je výhodnější. Co už je jasnější, je to, kdy je výhodnější předčasné splacení hypotéky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *