6 tipů jak na úsporu elektrické energie

Dodavatelé elektrické energie si sice myslí něco jiného, my si ale zcela na rovinu můžeme přiznat, že cena za elektřinu je vysoká. Stejně vysoká je i její spotřeba v domácnosti, proto se stále více zabýváme otázkou, jak na ní ušetřit. Následujících šest tipů by vám při šetření mělo napomoci.

Elektrospotřebiče jen třídy A

Jestli chcete ušetřit na spotřebě energie, měly by všechny vaše spotřebiče mít energetickou třídu A. Starší spotřebiče mají mnohem větší odběr elektřiny, rozhodně byste měli jejich provoz dobře promyslet.

Používejte spotřebiče chytře

Všichni víme, že je lepší prát na 40° C, a tím ušetřit za ohřev vody, pokud vaříme na elektrickém sporáku, využíváme zbytkové teplo, takže vypneme plotýnku o pár minut dříve a pokrm necháme „dojít“. Víte ale například, že je energeticky méně náročné provozovat pračku a sušičku zvlášť než pračku kombinovanou? A že pokud budete vařit v tlakovém hrnci, výrazně se zkrátí doba přípravy jídla,  takže i odběru energie?

Úsporné žárovky a další vychytávky

Asi už jsme si všichni vyměnili klasické žárovky za úsporné. Jen tato prostá výměna ušetří náklady na osvětlení několikanásobně. Když navíc budete ze žárovek pravidelně utírat prach, snížíte spotřebu elektřiny.

Nezhasínejte zářivky

Pokud v místnosti svítíte zářivkou, měli byste vědět, že spotřeba energie na její rozsvícení je vyšší, než při jejím dalším svícení. Takže jestli se do místnosti, kde svítíte zářivkou, budete v průběhu večera několikrát vracet, nevyplatí se zhasínat.

Přetopení o jeden stupeň zvýší náklady o 7 %

Topíte elektrokotlem nebo přímotopy? Místnosti udržujte vytápěné na doporučenou teplotu, tak si ušetříte energii na vytápění. Vytápění topidly na elektrickou energii patří u nás dosud k nejdražším, proto je nejčastější oblastí, kde se snažíme ušetřit.

Drahý stand by režim

Uvědomujete si, kolik spotřebičů máte denně ve stand by režimu? Televize, DVD přehrávač, monitor u PC… tyto spotřebiče byste měli vypínat vždy, když je neprovozujeme. Jednoduché řešení je prodlužovaní kabel s vypínačem. Jedním stisknutím tak máte vše vypnuté a zapnuté podle momentální potřeby.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *