Cena nová, časová a obvyklá: Jakou zvolit při pojištění majetku?

Pojistné plnění jsou peníze, které dostanete od pojišťovny v případě pojistné události. Cena vašeho majetku a potažmo obnos, který od pojišťovny obdržíte, jsou ale relativními pojmy. Některé věci totiž na hodnotě ztrácí, některé zase získávají. Může se tedy velmi jednoduše stát, že i když vám pojišťovna vyplatí plnou částku za majetek, který byl kompletně zničen, finanční obnos stále nebude stačit na to, abyste si ho pořídili v té samé kvalitě znovu. Jednoduše proto, že vám byla vyplacena taková cena, která odrážela hodnotu majetku v době uzavření pojištění.

Pojišťovny rozlišují tři druhy cen a jejich volba je klíčová pro pojištění jakéhokoli majetku. Odráží se od ní nejen výše pojistné, které budete platit, ale nakonec i výše pojistného plnění. Aleš Rothbarth z internetového srovnávače Klik.cz vysvětlil rozdíly mezi všemi druhy cen.

Cena nová

Cena nová je taková cena, za kterou lze v daném čase a místě pořídit tutéž věc nebo věc stejného druhu a hodnoty. „V závislosti na konkrétních příkladech může být tato cena jak vyšší, tak nižší než cena pořizovací. Tak například elektronika obecně na hodnotě ztrácí, a proto má smysl ji pojišťovat na cenu novou, jelikož vám pojišťovna vyplatí takový obnos, abyste si věci stejného druhu mohli pořídit znovu. Oproti tomu nemovitosti na hodnotě obvykle získávají, stejně tak starožitnosti nebo umění. V těchto případech se tak nevyplatí zvolit cenu novou,“ vysvětluje Rothbarth

Cena obvyklá

Obvyklá cena je velmi podobná ceně časové. Vyjadřuje cenu, za kterou lze věc v daném čase a místě prodat. Zohledňuje tedy stav na trhu použitých věcí daného druhu. „Nejlépe si to vysvětlíme na příkladu. Dejme tomu, že jste v roce 2018 koupili počítač za 25 000 Kč. Letos ale shořel při požáru a vy máte sjednané pojištění na cenu obvyklou. Pět let starý počítač ovšem nyní seženete za hubičku, pokud vůbec. Cena tohoto notebooku se tak blíží skoro nule a od pojišťovny uvidíte maximálně pár tisíc korun,“ říká Aleš Rothbarth.

Cena časová

Cena časová odpovídá hodnotě majetku těsně před pojistnou událostí. Od pořizovací ceny je odečtena hodnota opotřebení či jiné znehodnocení. „Ne nutně se musí odečítat. Některé věci například mohly projít modernizací nebo byly nějak upgradovány. Obecně ale lze říct, že časová cena ani zdaleka nedosahuje ceny nové. I tak se ale vyplatí ji zvolit právě v případě, kdy pojišťujete nemovitost nebo umění, které získávají na hodnotě,“ dodává Rothbarth.

Při sjednání pojištění je potřeba pečlivě zvážit, na jakou cenu si danou věc chcete pojistit. A pozor, některé pojišťovny možnost volby ceny nové ani nenabízejí. Určení ceny navíc dost ovlivňuje výši pojistného, které ovšem vždy můžete zlevnit například tím, že zvolíte vyšší spoluúčast. Všechny důležité proměnné můžete porovnat online na Klik.cz, kde lze nakonec pojištění i sjednat a zaplatit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *