Domácí recepty proti skvrnám na oblečení

Hlavně maminky malých dětí tento problém často řeší, ale i dospělému se stane, že něco ukápne na oděv. A každá hospodyňka ví, jak taková skvrna od ovoce nebo mastnota dokáže potrápit. Jak si poradit s různými skvrnami? Zkuste naše tipy inspirované moudrostí našich babiček.

shutterstock_197739188

Skvrny od jídla a nápojů

Na flíčky způsobené organickými barvivy, tedy od ovoce, zeleniny, vína nebo kávy rozhodně ihned nasypte sůl, která absorbuje vlhkost z látky i s většinou barviva. Pokud to materiál dovolí, postižené místo ponořte do horké vody. Jestliže by látka horkou vodu nesnesla, pomůže ocet.

Na špenát jedině brambor

Zelená skvrna od špenátu nebo od trávy pustí, když ji budete přejíždět rozkrojeným bramborem, dokud nevybledne, pak oděv vypereme. Urputné borůvky odstraníte lihem nebo citronem. Na zaschlé skvrny zkuste peroxid vodíku. Také soda přidaná do prací lázně pomůže odstranit spoustu starších flíčků.

Peroxid vodíku pomáhá i na zaschlou skvrnu od krve. Na čerstvou je nejlepší studená voda se solí, případně octová voda. Nikdy nepřepírejte čerstvou krev teplou vodou.

Fixy, rez nebo asfalt

Ušpinit se samozřejmě můžeme i jinde, než u stolu. V horkých dnech nás může potrápit asfalt, ten čistíme terpentýnem. Na fixy platí lak na vlasy. Pokud objevíte na látce flíček od rzi, zkuste tento postup: přeložte látku napůl a mezi jednotlivé vrstvy dejte plátek citronu. Místo pak přejeďte teplou žehličkou. Ta pomůže i na skvrnu od vosku – přežehlíme místo přes savý papír, pak dočistíme benzínem.

Žluté skvrny od potu

Hlavně na bílém oblečení nás hodně trápí, ale stačí namočit do octové vody. Pomůže také mýdlo s jelenem. Make-up vytíráme chlebovou střídkou, pokud zůstane mastná skvrna, před vložením do pračky zakápněte saponátem na nádobí. Na rtěnku použijte terpentýn.

Dobrým pomocníkem na různé skvrny je i žlučové mýdlo. Tím vyčistíte i pravou kůži.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *