Jaké výhody přináší inteligentní veřejné osvětlení?

V současné době můžeme díky technologickému pokroku osvětlovat nejen naše domovy a pracoviště, ale i ulice. Veřejné osvětlení se stalo klíčovou součástí městské infrastruktury a celkově zlepšuje bezpečnost v ulicích. V následujících řádcích se podíváme na hlavní důvody, proč osvětlení posunout na další úroveň a investovat do chytrého (neboli inteligentního) řešení.

Veřejné osvětlení je důležitou veřejnou službou, kterou mají na starost městské a obecní úřady. S tím jsou však spojeny i značné finanční náklady, jež jsou zejména při rostoucích cenách energií obtížně udržitelné. Staré a neefektivní systémy veřejného osvětlení zvyšují spotřebu energie a náklady na údržbu. Takže je na čase přejít na inteligentní veřejné osvětlení.

Enviromentální důvody

Vysoká spotřeba energie je obrovský problém, přičemž veřejný osvětlovací systém, který spojuje stovky milionů lamp s energetickými zdroji po celém světě, byl nazván za nervový systém planety. Kvůli neustále rostoucímu počtu lamp tvoří osvětlení až 19 % globální spotřeby elektřiny, s čímž jsou spojeny i vysoké emise CO2.

Pro města jsou klíčové i informace

V dnešní době jsou informace pro města důležité, a to možná i více než samotná úspora energie. I města totiž chtějí spoléhat na údaje pro optimalizaci městských procesů a operací, ať už jde o informace o městě samotném (například senzory znečištění), nebo o veřejném osvětlení (funkčnost apod.).

Údržba a funkčnost veřejného osvětlení jsou spojeny s provozem. Každý připojený osvětlovací systém musí mít základní funkce zapínání/vypínání a stmívání.

Když do města integrujete inteligentní veřejné osvětlení, dosáhnete určité synergie, zejména pokud budete doplňovat i další prvky smart města.

Dnešní systémy a technologie veřejného osvětlení se vyvíjejí rychleji než kdykoliv předtím. V tomto segmentu na českém trhu působí i společnost ELMIK s.r.o., která vznikla už v roce 1994. Zabývá se nejen inteligentními technologiemi, ale i ozvučovací technikou, jako jsou městské a obecní rozhlasy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *