Jaký typ vysavače je nejvhodnější pro váš domov

Taky jste se nadchli pro robotický vysavač, ale pak jste zjistili, že se do vašeho bytu nehodí, protože máte místnosti dost členité a v jídelně koberec s vysokým chlupem? A tak jste bezradně stáli v obchodě, rozhlíželi se po té rozmanité nabídce a nevěděli, jaký vlastně je pro vaši domácnost ten správný?

shutterstock_126421790

Podle čeho vybrat vysavač

Než vyberete ten správný, ujasněte si, co všechno musí váš budoucí pomocník umět. Jaké povrchy bude čistit? Jak velké plochy? Bude stačit jen vysávání, nebo budete občas potřebovat koberec vyprat? Jestli musíte vysavač často přenášet, měl by mít nižší hmotnost.

Do malých a úzkých místností je vhodnější tyčový. Nádobka na smetí by měla být dostatečně velká, abyste ji nemuseli vysypávat během luxování. Na plochu větší než 150 m2 určitě volte nádobku nejméně čtyřlitrovou, v bytečku do 50 m2 stačí jen 2,5 l.

Funkce, které by se mohly hodit

Pokud máte doma alergika, vsaďte na vysavač s kombinovanou filtrací vzduchu. Běžné HEPA filtry jsou sice hodně účinné, vodní filtr ale zachytí i roztoče a zpět do prostoru nepustí. Je dobré vědět, že účinnost filtrů HEPA prozradí číslo v názvu, čím větší číslo, tím větší účinnost. Například HEPA 13 má účinnost až 99,97%.

Jestli s vámi žije i domácí mazlíček, oceníte rotační kartáč. Měl by být součástí příslušenství, nebo si ho dokupte. A v žádném případě se nehodí bezsáčkový vysavač. Ten je dobrý jen na běžné smetí. Zvířecí chlupy by se mohly dostat až k motoru, od toho je jen krůček k zažehnutí. Proto do bytu s pejskem vysavač se sáčky.

Myslete na to, že koberce je dobré občas vyčistit, takže se porozhlédněte po modelu s mokrým vysáváním. Využijete ho i na čištění čalouněného nábytku.

Nejen poměr cena/kvalita, ale také příkon/výkon

Stejně jako u jiných výrobků nás u vysavače zajímá, jestli za ty peníze opravdu stojí. Je v ceně dostatečné příslušenství, jaké funkce ovládá? A jako u každého elektrospotřebiče, zkontrolujeme hodnotu „příkon“. Obecně platí, že čím je příkon nižší, tím míň spotřebuje elektrické energie, tím úspornější provoz. Kolonka výkon zase prozradí sací schopnost, tady platí: čím víc, tím líp.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *