Myčka v domácnosti – pro a proti

V našich domácnostech se už dávno zabydlela, i když mnozí z nás ani neví, jestli je myčka na nádobí opravdu tak užitečným a spořivým pomocníkem, jak se nás snaží přesvědčit reklamy. A pokud opravdu provozem myčky nějakou tu korunku ušetříme, za jak dlouho se nám investice do myčky vrátí?  Sama o sobě totiž není tak úplně levná.

shutterstock_304167518

Co nám myčka ušetří

Bez pochyb všichni, kdo na mytí nádobí používají myčku, ušetří čas strávený u dřezu a, co si budeme povídat, nervy s drhnutím zaschlých a připálených zbytků. To totiž dnešní myčky skutečně dokážou, aniž bychom nádobí předmývali.

Také úspora vody je zřetelná. Zatímco pokud myjeme nádobí v napuštěném dřezu, potřebujeme na jedno umytí zhruba 15 litrů, pod tekoucí vodou je to mnohonásobně víc. Navíc pravděpodobně myjeme nádobí ve dřezu za den i několikrát.

Naproti tomu myčku zapínáme obvykle jen jednou denně a mycí program spotřebuje průměrně 10 litrů vody.

Jak je to s energiemi

Myčka potřebuje na provoz elektrickou energii, asi 1,5 kWh. Jsou i myčky úspornější, ale pohybujme se v průměru. Abychom porovnali, jestli je tato položka navíc vyšší či nižší, než energie spotřebovaná (a zaplacená) za ohřev vody na umytí nádobí ručně, potřebujeme znát způsob ohřevu a cenu za 1 m3 teplé vody.

Jestliže ohříváte vodu v elektrickém bojleru, je provoz myčky i v tomto ohledu jednoznačně levnější. Ročně tak při používání myčky na nádobí můžete ušetřit několik stovek, možná i tisíc korun ročně.

Myčka se vyplatí, ale…

Investice do myčky se tedy vyplatí, ale návratnost je dlouhodobá. Navíc, pokud jste v domácnosti jen dva a moc nádobí neušpiníte, museli byste čekat na naplnění myčky i několik dní, aby byl provoz efektivní. To už je asi lepší si ty dva talíře a šálky umýt ručně.

Nakonec tedy o tom, jestli koupit myčku nebo ne, rozhoduje naše subjektivní potřeba. Pokud je pro nás výhodnější věnovat ušetřený čas něčemu jinému, nebo je pro nás důležitá míra komfortu, nejspíš si myčku pořídíme.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *