Nejčastější chyby při výběru barev do interiéru

Když se chystáme malovat, snažíme se vybrat barvy, které budou na stěnách vypadat zajímavě a působit tím správným dojmem. Často přitom napácháme chyby, které se projeví až po čase, o to víc nám znepříjemní pobyt ve špatně vymalované místnosti.

Bílá je klasika, ne každá se ale hodí do obytných místností

Pokud jste příznivci čisté bílé klasiky a barevnost pokoje zajišťujete dekoracemi a nábytkem, je to dobrá volba. Je ale hodně odstínů bílé, od zářivě bílé zvané Polar k lomeným variantám, což je směs bílé s jinou barvou (např. s okrem jde o šampaň, se žlutou je to smetanová., apod.).

Tyto odstíny jsou teplejší a interiér díky nim vypadá útulně, zatímco zářivá bílá je po čase nepříjemná na oči.

Tmavé barvy pohlcují světlo

Jestliže si chcete vymalovat sytými tmavými odstíny, počítejte s tím, že místnost bude nutné lépe vybavit svítidly, jinak v ní bude stále tma. Některé barvy pak působí hodně pochmurně, už za pár týdnů ve vás může vyvolat špatnou náladou a u citlivějších jedinců až depresi například stěna vymalovaná černou barvou.

Barva ve vzorníku je vždycky jiná

Jestliže si vybíráte odstíny jen podle vzorníku, budete zklamaní ihned, když barva na stěnách uschne. Velikost plochy, kterou malujeme a taky dopad světla na ni výslednou barvu dost ovlivní. Také kombinace s jinou může barvu hodně změnit. Nejlepším řešením je kontrolní nátěr přímo ve firmě, která vám barvu míchá.

Barvy působí na psychiku, některá uklidňuje, jiná povzbudí

To, jak na nás působí jednotlivé barvy, hraje zásadní roli při výběru. V pokojích, kde chcete odpočívat, by neměli být stěny červené a oranžové, ty nás naopak povzbuzují k aktivitě. Hodně červené může dokonce vyvolat agresivitu nebo rozčilení.

Chyby také často děláme při volbě odstínů jedné barvy. Většina barev má odstíny teplé i studené a některé z nich se k sobě prostě nehodí. Pokud se tedy rozhodnete pro „tón v tónu“,  kombinaci si nejdřív vyzkoušejte na menší plošce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *