Jak odvlhčit dům

Jestliže se v domě drží vlhkost, příčiny můžou být různé, vždy je ale důležité co nejrychleji to řešit. Je nutné objevit příčinu, odstranit ji a dům vysušit. Dlouhodobá vlhkost způsobuje vznik plísní na zdech a prostředí se stává závadné pro bydlení.

shutterstock_85950382

Příčiny vlhkosti v domě

Důvodem, proč se v domě drží vlhkost můžou být špatně odvedené řemeslnické práce, například osazení plastových oken nebo špatná izolace střechy a zatékání do domu. Stejně vážnou příčinou může být porucha ve vodovodním řádu vedeném ve zdech.

Poměrně častým problémem, hlavně u novostaveb, je zbytková vlhkost způsobená špatnými technickými postupy nebo nedodržením časových odstupů mezi jednotlivými pracemi.

Ve všech těchto případech je potřeba co nejdříve odstranit příčinu a následně dům pořádně vysušit.

Jak vysušit vlhký dům

Nejjednodušší způsob, jak dům zbavit vlhkosti je odvětrávání, zvlášť v létě jde o snadné řešení. Slunce a proudící vzduch jsou velmi dobrými pomocníky v boji s vlhkostí v domě.

V chladnějších měsících podpoříme časté větrání zvýšením teploty v domě a kromě klasického topení použijeme na vlhké zdi teplomety nebo infrazářiče. Účinné jsou i vysoušeče na chemické bázi, které vlhkost absorbují (například Ceresit).

Jak na vlhkost v základech domu

Jestliže vlhkost vzlíná po zdech vzhůru, je potřeba řešit hydroizolaci základů domu. Bez odvodnění základů by se dům nikdy vlhkosti nezbavil. Obvykle je řešením odkopání obvodového pláště domu, provedení svislé izolace hydrofobní nopovou folií a odvedení vody drenážní trubicí od domu.

V druhé fázi je vhodná injektáž silan/siloxanovým krémem, který se postupně rozpadá na hydrofobní polysiloxany. Ty pak zabraňují vzlínání vlhkosti zdivem. Tímto způsobem během několika týdnů zbavíte konstrukci domu veškeré vlhkosti.

Posledním krokem jsou pak sanační omítky s vysokou paropropustností. Jsou vhodným opatřením proti vzniku plísní a nežádoucím solím ve zdivu.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *