Pěstování kiwi

Kiwi je oblíbené ovoce, které si oblíbilo množství z nás. Jedná se o subtropické ovoce, ale některé jeho odrůdy můžete pěstovat dokonce i v našich zeměpisných podmínkách. Máte-li tedy i vy rádi toto letní osvěžení, můžete se pustit do výsadby rostlinek!

Pěstování kiwi
Pěstování kiwi

Výsadba po celý rok

Kiwi se pěstuje ze semen, která je možno vysévat po celý rok. Samozřejmě, že nejlepší časem budou jarní měsíce. Semena se umístí na vlhký substrát a jen mírně se zatlačí. Při pravidelné zálivce a v teplém prostředí okolo 22 stupňů se zhruba po 4 až 6 týdnech objeví klíčení prvních rostlinek. Tento postup představuje tzv. předpěstování – záhy, jakmile rostlinky trochu vyrostou a zesílí, se mohou vysadit ven.

Požadavky na půdu

Kiwi vyžaduje dobře odvodněnou půdu. Jeho povrchové kořeny jsou totiž velice citlivé na přemokření. Dokonce, pokud stojí jen několik dnů ve vodě, dochází k jejich poškození.

Slunné a prostorné stanoviště

Co se týká nároků na stanoviště, kiwi vyžaduje slunné místo, ideálně by mělo být rovněž kryté před studenými větry. Ideálním stanovištěm je například pergola nebo okolí zídky – kiwi se totiž dosti rozrůstá a je tak počítat s jeho pnutím po nějaké opěrné konstrukci.

Péče v podobě zastřihávání

Rostlina kiwi vyžaduje pravidelné zastřihávání větví. Jednak tímto procesem rostlinu tvarujete a zajišťujete tak její estetičnost, ale taktéž podporuje nárůst větví, na kterých se budou tvořit plody.

Plody se sklízí v závislosti na odrůdě v letních měsících. Jedná se zpravidla o menší plody, než na které jste zvyklí v obchodech, přece jen však dokážou výtečně osvěžit a zároveň podpořit vaše zdraví – obsahují totiž spoustu vitamínů!

V případě, že byste se rozhodli kiwi třeba následující rok namnožit, můžete tak učinit opět vysetím semen, jež získáte z plodů, případně se nabízí další cesta, kterou je řízkování!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Radek Blinka

Jak vypadají interiérové nebo exteriérové prostory bydlení mi není v žádném případě jedno. Vždyť právě z maličkostí se skládá celek, který může vést k všestranné spokojenosti. Občas narazím na něco zajímavého, nebo mě něco napadne, tak proč se o to nepodělit v nějakém tom článku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *