Pěstování koriandru

Koriandr patří mezi byliny, které se s oblibou využívá, jako dochucovadlo do nejrůznějších pokrmů. Jeho domovinou je středomoří, roste také volně v Egyptě a Indii. V našich podmínkách se potom jedná o umělé pěstování – koriandr totiž nesnáší mráz, kromě požadavku na teplotu však není příliš náročný.

shutterstock_129308411

Koriandr je možné pěstovat jak venku na záhoně, tak i doma, na okenních parapetech – je však zapotřebí počítat s tím, že rostlina dorůstá výšky 20 až 60 cm.

Nároky koriandru

Koriandr má rád slunné a vzdušné stanoviště. Co se týká půdních nároků, preferuje propustnou a výživnou půdu s dostatkem vápníku. Při pěstování koriandru přijde vhod pravidelná, avšak přiměřená zálivka – při nadmíře vlhkosti dochází k uhnívání kořenového systému. Velmi dobré je taktéž přihnojování, doporučují se organická tekutá hnojiva, hnojení stačí přibližně jednou za měsíc.

Pěstování ze semen

Koriandr se nejčastěji pěstuje ze semen. Ty lze vysévat prakticky kdykoliv v případě interiérového pěstování. Pokud budete koriandr pěstovat venku, potom se semena vysazují na jaře, zhruba v dubnu. Klíčení semen koriandru trvá asi dvacet dnů. Během této doby jsou citlivé na nízké teploty a přelití.
Sklizeň potom probíhá ve dvou fázích – koriandr se pěstuje jak pro semena, tak pro listy. Semena se sklízí po vyzrátí a zhnědnutí. Listy koriandru je potom možné odebírat po celou dobu vegetace, kdy vždy dojde k jejich částečné obnově. Listy je možné zamrazit a využívat prakticky celoročně. To stejné platí i o usušených semenech.

Pozor na mšice a svilušky

Koriandr se často stává terčem mšic či svilušek. Při napadení rostliny tímto hmyzem se pokud možno nedoporučují chemické preparáty, ale mnohdy stačí jen pořádné spláchnutí napadených částí rostlin vodou, obvykle i opakované! Až pokud by toto nezabralo, přistupujte k postřikům.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Radek Blinka

Jak vypadají interiérové nebo exteriérové prostory bydlení mi není v žádném případě jedno. Vždyť právě z maličkostí se skládá celek, který může vést k všestranné spokojenosti. Občas narazím na něco zajímavého, nebo mě něco napadne, tak proč se o to nepodělit v nějakém tom článku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *