Pěstování melounů

Melouny patří mezi oblíbené, chutné a osvěžující ovoce. Rostliny melounu jsou teplomilné, nesnáší chladné podnebí. Vůbec nejlépe se jim tak bude dařit v teplých oblastech. S určitými úspěchy je možné pěstovat melouny i v našich podmínkách. Obvykle se jedná o dva druhy melounů – meloun vodní a meloun cukrový.

shutterstock_1822687917

Dobře propracovaná a propustná půda

Melouny potřebují pro zdárný růst a k vytváření plodů dobře propracovanou půdu s dostatkem živin. Ideální je přídavek hnoje pro zajištění humusu. Půda musí být také dobře propustná. Melouny by měly být umístěny na slunném pozemku, ideální je orientace na jih. Pro úspěšnější pěstování se doporučuje používat černou netkanou textilii, která zajišťuje vyšší teplotu.

Jak meloun vodní, tak i meloun cukrový je možné pěstovat také přímo ve skleníku – to se doporučuje především v chladnějších oblastech.

Pěstování ze semen

Melouny se pěstují ze semen, která se vysévají již na přelomu března a dubna do květináčů či kelímků. Přesazení na exteriérové stanoviště se potom doporučuje v polovině května. Jednotlivé sazenice melounů by měly být ve sponu přibližně 1 x 1 metr.

Základní požadavky

Melouny potřebují dostatek světla, tepla a také vlhkost. Zálivka by měla probíhat denně, ideálně ve večerních hodinách. Pokud je období sucha, je vhodné zalévat i několikrát denně.

Rostliny melounů také okopávejte, nenechávejte je zarůstat plevelem, který by vysával živiny z půdy. Melouny potřebují opylení – především, pokud se rozhodnete pro jejich pěstování ve skleníku, kam se nedostane hmyz, musíte použít štětec a přenést pyl z tyčinek na bliznu.
Plody melounů se sklízejí na konci léta, konkrétní termín se odvíjí od počasí. Zralý plod melounu pozná zkušenější pěstitel jeho poklepáním – uslyšíte dunivý zvuk a také si všimnete usychající stopky!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Radek Blinka

Jak vypadají interiérové nebo exteriérové prostory bydlení mi není v žádném případě jedno. Vždyť právě z maličkostí se skládá celek, který může vést k všestranné spokojenosti. Občas narazím na něco zajímavého, nebo mě něco napadne, tak proč se o to nepodělit v nějakém tom článku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *