Jak a podle čeho vybírat domácí kino

Jste filmový fanoušek, ale návštěvy kina vám dělají pořádnou díru v rozpočtu? Pořiďte si domácí kino. Mít ho doma skýtá i jiné výhody: nikdo vás při projekci neruší, nešustí sáčkem s popcornem, nesedí před vámi nevyšší muž ve městě. Nestane se vám, že vám lístky na film vyprodají.

Jak vybrat dobré domácí kino

Základem domácího kina je kvalitní televizor nebo projektor s dostatečně velkou zobrazovací plochu. Konečný zvuk potom závisí na dostatečném výkonu a kvalitě reproduktorů, jejich správném geometrickém uspořádání a také na kvalitě a výkonu zesilovače.
Zde je důležité dodržovat pravidlo, že reproduktory a obrazovka by měly vždy tvořit kružnici, v jejímž středu bude sedět divák. Z toho je zřejmé, že je vhodnější LCD nebo plazmová televize, protože mají poměrně tenké panely.

Nejobvyklejší rozestavení domácího kina počítá pouze se třemi (dva vpředu a subwoofer) reproduktory, tím se ale ochuzujete o kvalitní zvukový požitek. Skutečně prostorového zvuku docílíte se systémem 5.1, jenž sestává z pěti reproduktorů a subwooferu pro basy.

 Důležitá je správná instalace

Pro dokonalý  zážitek musíme umístit jednotlivé komponenty tak, abychom maximálně využili jejich kvalit. Televizor musí být umístěný přímo před sedací soupravou, je zásadní chyba, pokud na televizi koukáte ze strany. Také umístění televize hodně vysoko nebo naopak nízko je špatně.

Pokud používáte videoprojektor, nejčastěji se instaluje na strop pomocí speciálního držáku nebo na zadní stěnu na polici. Projekční plátno se pak umisťuje přímo proti projektoru, tedy kolmo na něj a tak daleko, aby byl schopen z dané vzdálenosti vyplnit celou jeho projekční plochu aktivním obrazem (tento údaj uvádí výrobce v návodu pro danou uhlopříčku).

Jestliže budete přidávat další zařízení, například AV receiver nebo Blu-ray přehrávač, pamatujte, že musí mít okolo sebe dostatečný prostor pro cirkulaci vzduchu, aby se nepřehřívaly. Nikdy je nestavějte na sebe.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *