Rady a tipy pro jarní úklid

K tradičním činnostem hned na začátku jara patří velký úklid našich domovů po zimě  a jejich příprava na velikonoční svátky. Už po staletí se lidé touto dobou zbavovali nepotřebného harampádí, bílili světnice vápnem a trámy natírali volskou krví.

Dnešní jarní úklid ovšem vypadá trochu jinak. Abyste uklízením nemarnili drahocenný čas, dáme vám pár tipů, jak si práci zefektivnit.

Odzadu dopředu, shora dolů

Jednoduchý systém, jak nenanosit nepořádek do uklizených místností a nezašpinit očištěné plochy: úklid začněte v nejzazší místnosti a postupujte ke vstupu do bytu, případně začněte málo používanými pokoji (pokoj pro hosty, pracovna, ložnice…).

Zároveň uklízejte shora dolů. Nejdřív utřete prach na nábytku, teprve potom se věnujte podlahám. V opačném případě byste setřený prach smetli na vyčištěnou podlahu.

Všechno má své místo

Nebo by aspoň mělo mít. Jestliže máte v uložení věcí pevný řád, je úklid otázkou chvilky. Pokud se vám po bytě tu a tam povaluje něco, co nemá své obvyklé umístění, je dobré všechny tyto předměty shromáždit během úklidu na jedno místo. Později vše vytřiďte a uložte. Kdybyste kvůli každé věci přerušili práci a hledali jí místo, hodně by vás to zdržovalo.

Vysavač – nejúčinnější pomocník

Zdržovat se zametáním podlah už se dnes moc nenosí. Vysavač si dokáže poradit v podstatě s každou podlahovou krytinou, proto není nutné zbavovat smetí každou podlahu jinak. Tento účinný pomocník vás také zbaví pavučin pod stropem, můžete s ním i vysát prach na skříních. Pokud má navíc funkci mokré vysávání, můžete s ním vyprat čalounění na sedačce i koberce.

Používejte správné úklidové prostředky

Na velký úklid byste si měli připravit správné čističe, nepoužívejte jeden univerzální. Především v případě, že čistíte dřevěné předměty, dbejte na to, aby přípravek byl ke dřevu šetrný.

Jestliže patříte k zastáncům ekologického úklidu, vystačíte si s octem. Zbaví vás nečistot, navíc má i dezinfekční účinky, takže před ním neobstojí ani bakterie a plísně. Dalšími pomocníky pak jsou soda a sůl.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *