Tajemství kvalitního spánku

Jak si kdo ustele, tak si lehne a tak se také vyspí. Chceme-li příjemně usínat, spát pohodlně a ráno se probouzet odpočatí, musíme zařízení ložnice věnovat náležitou péči. Jak zařídit ložnici, aby se nám v ní dobře spalo a co do ní naopak nepatří?

shutterstock_80758018

Chladnější, dobře větraná místnost je nejlepší

Své spaní můžeme ovlivnit už při výběru místnosti pro zařízené ložnice. Pokud máme pokoje situované na severní nebo východní stranu, jsou na spaní ty nejlepší. Do pokojů otočených k jihu celé odpoledne pálí slunce a ložnice by nestihla před spaním dostatečně vychladnout. Pro kvalitní spánek je ale nižší teplota výhodou.

Opticky zchladit ji můžeme i vhodnými barvami, především modrou a zelenou. Pokud je místnost příliš tmavá, volíme jen jemné odstíny, případně volíme bílou barvu.

Pro dobré spaní je také nezbytný dostatek kyslíku, takže musíme mít možnost pokoj dobře větrat.

Vsaďte na minimum nábytku

Ložnice se nesmí stát skladištěm nábytku, ve stísněných prostorách se nám nebude dobře usínat. Místnost by si měla uchovat vzdušnost, takže nábytku do ni nestavte příliš mnoho. Jestliže na ložnici zbyla nejmenší místnost v bytě, což je v panelácích časté řešení, vybírejte nábytek užší, závěsný a mobilní. Rozhodně si nepořizujte skříně a postel z masivu. Vhodný je nábytek na míru a úložné prostory pod matracemi a pod stropem.

Jak vybrat správnou matraci

Někdo spí raději na měkkém, někdo má rád matraci tvrdší. Bez ohledu na to, jestli budete kupovat matraci tvrdou nebo měkkou, volte takovou, co bude dostatečně kopírovat vaše tělo a nebude deformovat páteř.

Matrace by měla mít bodovou elasticitu, to znamená, že by se měla prohýbat jen tam, kde na ni zatlačíme. Na trhu jsou už i tzv. líné matrace, které mění svou tvrdost v závislosti na teplotě a tlaku. Matrace při kontaktu s tělesným teplem měkne, dochází k rovnoměrnému rozložení hmotnosti a přizpůsobení křivkám těla. Na takové matraci se vyspíte nejpohodlněji a ráno nebudete otlačení a rozlámaní.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *