Výroba kotce pro psa na zahradu


Rádi byste svému čtyřnohému kamarádovi pořídili vlastní útulný domov, abyste ho bez problémů mohli nechat na zahradě, když odejdete do práce či když prší? Ideálním nápadem pro vás se stává kotec pro psa. Kotce jsou určeny především pro psy, kteří jsou zvyklí celý rok žít venku.

Jak velký a z jakého materiálu?

Výběr vhodného kotce pro psa závisí na velikosti psa a rozměrech výběhu. Pokud víte, že pes bude v kotci trávit hodně času, raději mu pořiďte kotec s větším výběhem, aby měl své pohodlí a mohl se protáhnout.

Pro velká plemena je vhodná bouda o velikosti 140 cm x 80 cm x 80 cm a naopak pro malé plemena rozměr 95 cm × 50 cm x 50 cm. Kotce můžete vybrat v doporučené velikosti od 2 x 2 metry, 2,5 x 3,5 metru  až do 2 x 4 metry.

Kotec si můžete buď napevno “ukotvit” do země bez možnosti přesunu a nebo naopak si můžete pořídit posuvný kotec, jenž můžete rozložit a složit na jiném místě. Kotec byste měli umístit blízko obydlí, aby pes neměl pocit, že s vámi ztratil kontakt. Současně se také snažte vybrat místo, kde není průvan, a pes nebude vyrušován nežádoucími cizími lidmi. Uvidíte, jak si své místo klidu oblíbí.

Materiálů v dnešní době existuje velké množství, ale asi nejlepší volbou jsou plechové kotce z odolného pozinkovaného plechu, který je voděodolný a během horších venkovních podmínek nedojde k jeho poškození.

Podlaha kotce může být buď dřevěná, kterou pes ale může snáze zničit, či betonová. Můžete také zvážit v jedné části vybudovat dřevěnou podlahu držící teplo, která se bude hodit v zimě, a druhou část vybetonovat. “Studená” část z betonu psa bude chladit naopak v letních měsících.

Střecha by pak měla být z pozinkovaného plechu a zešikmená, aby dobře odtékala voda při dešti.

Jak by měl kotec vypadat?

Každý kotec je vhodný pro jakékoliv plemeno a velikost psa, stačí pro něj jen přizpůsobit velikost kotce a boudy.

Každý správný kotec by měl mít tři plné stěny, aby na psa nefoukalo. Následně je několik možností, jak kotec uzavřít. Můžete využít klasické plotové pletivo, betonářskou síť s oky 10 x 10 cm o síle 4-5 mm (nevýhodou ale je, že rezne) a nebo zvolit nejkvalitnější a nejbezpečnější materiál – pozinkované nerezové mříže v rámech. 

Bouda v kotci

Kotec se doporučuje zařídit i se zateplenou boudu, ve které si pes vždy může bez rušení odpočinout, a bude tam v teple. Bouda pro psa by měla mít dvojité stěny, mezi kterými je polystyren, jenž boudu spolehlivě zateplí a v létě ochrání před horkým vzduchem. Ideální bouda se skládá z “předsíňky” a “ložnice” oddělené přepážkou, čímž se zamezí průvanu vzduchu. Vítr se tedy dostane maximálně do předsíně a nebude psa rušit při spánku.

Boudy se vyrábí převážně ze dřeva, příjemného a voňavého materiálu nejen pro psy. Ideální je typ boudy, který se dá shora otevřít, protože nikdy nevíte, kdy se vám tato funkce bude hodit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup