Jak vybrat správně hypotéku

Vzít si hypotéku patří bezesporu mezi důležité životní a finanční rozhodnutí, které se nevyplácí podcenit. Hypoteční úvěr představuje závazek na dobu až 30 let. Výběr bankovní instituce, organizování, plánování i vhodný finanční produkt jsou velice důležité. Zde se zaručeně vyplatí schůzka s odborníkem. Ten dokáže ušetřit značné množství času, který bychom jinak trávili návštěvami v pobočkách různých bank. Samotným by nám to zabralo týdny, ale mohlo by se stát, že za tu dobu banka změní podmínky. Proto se výběr vhodné hypotéky, která svazuje člověka na zbytek života, vyplatí odborná konzultace s hypotečním poradcem. Pomůže vybrat správnou banku i vhodný produkt, přesně na míru našim představám. Dnes si popíšeme body, kterým je dobré věnovat pozornost.shutterstock_98277620

Výběr správné hypotéky

Jestli něčemu máme věnovat zvýšenou pozornost, tak je to úroková sazba. Při výběru nejvhodnějšího produktu nesledujeme pouze informační letáky, které často lákají na nízkou úrokovou sazbu. Zde platí výše zmiňované, že je dobré prozkoumat blíže pravidla každé jednotlivé banky i produktu. Často se stává, že uváděná úroková sazba je určená jen pro malý okruh vyvolených. Nemusíme třeba splňovat podmínky, pro její získání. Mnohé banky také požadují, abychom měli u nich otevřený účet, což by mohlo znamenat další papírování a měnit banku. Stane se, že se nám rozzáří oči štěstím nad propagovanými výhodami hypotéky, ale ta může skrývat různá úskalí.

Vhodná výše hypotéky

Zapomínat nikdy nesmíme na zadní vrátka. Vždy se vyplatí mít případné rezervy, které jsme schopni tvořit navzdory splácení hypotéky. Velkou chybou je žít „nadoraz“. Obezřetné je nechávat si alespoň malou část stranou, pro nečekané případy. Za optimální rezervu se požaduje výše běžných nákladů, včetně splátky na hypotéku krát 6 měsíců. Lépe je volit hypotéku s delší splatnosti a nižší splátkou. To proto, aby vás případný výpadek vašeho příjmu nezaskočil. Tyto rizika je možné ošetřit vhodným pojištěním, které většinou doporučí hypoteční poradce – může být zakomponováno do hypotéky nebo uzavřeno zvlášť.

Tip: Celým procesem od rozmýšlení, přes sepsání smlouvy, až po stěhování, vás provede praktický průvodce hypotékou.

Nečekané výdaje

Je běžné, že se k hypotéce řadí i další poplatky. Jejich výše může vyšplhat hodně vysoko. Srovnávejte tudíž hypotéky podle RPSN. Udává podíl v procentech z dlužné částky, kterou dlužník musí uhradit během roku v návaznosti se splátkami hypotéky a dalších vedlejších poplatků. Mohou to být: poplatek za čerpání, poplatek za vyřízení hypotéky, pojištění dlužníka, poplatek za odhad nemovitosti a další.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *