Rozdíly mezi penzijním připojištěním a důchodovým pojištěním

Dnešní doba si žádá, aby si každý člověk šetřil „na stará kolena“ peníze. Zajistit se dá různými způsoby od koupě nemovitostí v produktivním věku až po programy určené na zajištění důchodového věku.

shutterstock_98277620

Zde patří penzijní a důchodové pojištění. Ačkoliv se tváří podobně jde o dva odlišné produkty. Společné mají pouze to, že slouží ke spoření finančních prostředků k zajištění stáří. Spořit si člověk může různými způsoby. Finanční prostředky je možné odkládat na spořící či běžný účet nebo využít speciální produkty. V dnešním článku si prozradíme, jaký rozdíl je penzijním připojištěním a důchodovým pojištěním.

Penzijní připojištění vs. Důchodové pojištění

Tyto dva produkty spojuje pouze to, že oba jsou určeny pro zajištění důchodového věku. Avšak jeden z nich je nejen spořícím, ale i pojistným produktem. Podle samotného názvu však příliš nepoznáte. Penzijní připojištění slouží pouze ke spoření a zajištění bezstarostného stáří. Upravuje jej zákon o penzijním připojištění se státním příspěvkem. Podle částky, kterou si spoříte, získáváte dále státní příspěvek.

Naproti tomu důchodové pojištění umožňuje spořit, ale také se pojistit. Jedná se o formu životního kapitálového či investičního pojištění, jež bývá standardně sjednáváno i na krytí rizik pro případ dožití a smrti.

Čím dřív začnete spořit – tím lépe

Penzijní připojištění je spravováno a poskytováno penzijními fondy, které podléhají přísným normám. Důchodové pojištění poskytují běžné komerční pojišťovny a jde o klasický produkt životního pojištění, které je upravováno zákonem o pojistné smlouvě. Jestliže silně uvažujete o jednom z těchto produktů a jste v produktivním věku – pak dále nepřemýšlejte a podnikněte kroky k jeho uzavření. Logicky vyplývá, že čím jste mladší, tím déle budete spořit a více našetříte. Navíc vám stačí odkládat menší částky. Čím později produkt založíte, tím více budete muset odkládat, abyste byli schopni se zajistit.

Který produkt si vybrat?

Pokud váháte, který produkt je pro vás lepší, přinášíme vám stručné odpovědi. Chcete-li šetřit, ale zároveň být i pojištění zvolte důchodové pojištění. Je zbytečné zakládat dva pojistné produkty. Jeden na spoření a druhý na krytí rizik. Takto pokryjete obě možnosti v jednom produktu. V rámci pojištění je možné sjednat krytí proti riziku smrti, invalidity, pobytu v nemocnici, trvalé následky úrazu a další. Mimo sjednaného pojištění se v jednotlivých platbách uhradí i spořící složka.

Nemáte-li zájem o krytí případných rizik nebo již máte nějaké pojištění sjednáno pak je jasnou volbou penzijní připojištění. Z vámi zasílaných plateb se nebude již nic strhávat a vše putuje pouze na spoření, které bude ještě navýšeno o státní příspěvek, který může při měsíčním vkladu 500kč učinit až 1800kč ročně. Nicméně na oba produkty se vztahuje daňové zvýhodnění a přispívat vám může i zaměstnavatel.

Podmínky pro vyplácení

Abyste naspořenou část i se státním příspěvkem získali, musíte splnit dvě podmínky. Jednou je dosažení 60 let věku. Druhá doba trvání penzijního spoření musí být minimálně 5 let. Výplata následně probíhá buď postupně formou penze, nebo jednorázově.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *