Pěstování bobkového listu

Bobkový list, nebo-li vavřín, se nejčastěji využívá jako koření do nejrůznějších pokrmů. Pokud jste byli ve středomoří, možná jste si všimli, že bobkový list tam roste téměř v každém příkopu – to již samo o sobě svědčí o tom, že se nebude jednat o příliš náročnou bylinu. V podstatě jediné, co je ve středomoří jiné, než u nás, je průměrná denní teplota v jednotlivých obdobích.

jak pěstovat bobkový list

Vavřín pro svůj zdárný růst potřebuje vyšší teplotu – ta by v žádném případě neměla poklesnout pod 15 stupňů. Vavřín vyžaduje slunné stanoviště, mějte na paměti, že přímo nesnáší průvany.

Pěstování ze semen nebo sazenic

Bobkový list můžete pěstovat buď ze semen, nebo si zakoupit již vzrostlejší sazeničky. První varianta je o něco náročnější – rostlina totiž vyžaduje pro své vzklíčení okolo 25 stupňů a tento proces trvá přibližně šest týdnů.

Vavřín je tak možné pěstovat buď na záhoně, asi od poloviny května, kdy je již vyšší teplota, nebo i ve sklenících, či interiérových prostorách v květináčích nebo truhlících – do jisté míry bobkový list působí i okrasným dojmem.

Skladba zeminy

Vavřín je poměrně náročný co do skladby zeminy. Zpravidla vyžaduje kvalitní drenáž. Substrát si můžete namíchat i sami – použijte dva díly těžší zemovky, jeden díl vydatně prohnojené zeminy, jeden díl listovky a trochu písku.

Co se týká zálivky, vavřín ji vyžaduje středně vysokou a to především při venkovním pěstování v období sucha. Interiérové pěstování tak vydatnou zálivku nevyžaduje. V každém případě má rád bobkový list i vzdušnou vlhkost.

Hnojení vavřínu se doporučuje co čtrnáct dní, používejte komplexní hnojiva s obsahem všech důležitých prvků, zejména dusíku a draslíku.

Pozor, bobkový list nesnáší ani slabší mráz, pokud chcete, aby vám keř vydržel více let, je zapotřebí ho pěstovat ve venkovním prostředí v přenosných kontejnerech nebo květináčích. Zhruba jednou za rok by mělo dojít k jeho přesazení do větší nádoby!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Radek Blinka

Jak vypadají interiérové nebo exteriérové prostory bydlení mi není v žádném případě jedno. Vždyť právě z maličkostí se skládá celek, který může vést k všestranné spokojenosti. Občas narazím na něco zajímavého, nebo mě něco napadne, tak proč se o to nepodělit v nějakém tom článku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *