Proč vzniká na zdech plíseň a jak postupovat při její odstranění

Je důležité vědět, že plíseň je toxická a zdraví škodlivá a její spóry poletující ve vzduchu vím můžou způsobit velké komplikace. Pokud ji doma objevíte, rozhodně se ihned postarejte o její likvidaci a o to, aby se už neobjevovala.

shutterstock_360882272

Plísně s zbavíte, jen když odstraníte příčinu

Našli jste na stěnách vlhké skvrny se skupinou malých tmavých flíčků? Zcela jistě se jedná o plíseň. Nejdůležitějším krokem je zjistit původ vlhkosti na zdi a co nejrychleji příčinu odstranit. Například jestliže máte podmáčený celý dům, je nutná kvalitní hydroizolace základů, abyste se plísní zbavili navždy. V novostavbách to může být zbytková vlhkost zdí způsobená špatnými technickými postupy nebo nedodržením časových odstupů mezi jednotlivými pracemi. Také špatně izolovaná střecha nebo rozbitý okap může způsobit vlhnutí zdí a tím tvorbu plísní.

Vysoká vzdušná vlhkost v bytě

Důvodem, proč se nám na stěnách tvoří plíseň, může být vysoká vzdušná vlhkost a špatné větrání. Vlhkost v bytě by se měla pohybovat zhruba mezi 50 – 60 %. Zvýšit jí může mnoho činností, které doma provádíme a pokud přitom řádně nevětráme, může se srážet na chladnějších zdech a tvořit plísně.

Vlhkost zvýší sušení prádla v bytě, pěstování a rosení pokojových květin, už jen dýcháním obyvatel bytu v něm vznikají páry.

Udržovat optimální vlhkost vzduchu v bytě můžeme dostatečnou pokojovou teplotou a správným větráním.

Jak odstranit plíseň

Nejprve tmavé skvrny ze zdi odstraňte. Je nutné aplikovat bezchlorový fungicidní přípravek na postižené místo a nechat působit nejméně jeden den. Naneste ho nejen na skvrnu, a to od okrajů ke středu, aby se spóry nerozlétly, ale i cca 15 cm okolo tmavých fleků, protože plíseň může být rozrostlá i pod omítkou.

Druhý den navlhčíme stěnu špachtlí odstraníme postiženou omítku. Nikdy ji neseškrabujte ze suché zdi – spóry by se rozlétly do vzduchu. Při práci použijte rukavice a roušku.

Nakonec obnovte omítku a malbu. Je vhodné použít protiplísňovou penetraci.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *