Rekonstrukce starého domu – na co si dát pozor

Pokud zvažujete, že si koupíte a zrekonstruujete starší dům, měli byste se na některé věci soustředit už při výběru. Na domech jsou totiž místa, která se jen těžko a nákladně opravují. Také použití špatných technologií při výstavbě může ovlivnit konečný rozpočet na přestavbu.

Základy – vlhkost a statika

Jestliže dům nestojí na pevných základech, nebude nikdy úplně v pořádku. V případě, že objevíte v obvodovém zdivu prasklinu, je se statikou jistě problém a dům musí vidět odborník. Ten rozhodne, jestli je možné dům zpevnit a dál používat nebo je jeho oprava už zbytečná.

Pokud po zdivu vzlíná vlhkost, je možné se jí zbavit pečlivou hydroizolací. Že je dům vlhký zjistíte i podle typického zápachu zatuchliny ve sklepě.

Vyměňte všechny rozvody

Právě při rekonstrukci domu je správný čas na výměnu vodovodního řádu, plynového potrubí i vedení elektrické energie. Právě u výměny elektroinstalace můžeme zohlednit potřebný počet zásuvek a umístění osvětlení v místnostech. Jestliže rozvody zanedbáte, hrozí, že budete muset později při opravě narušit omítky a dělat díry do zdí. V této fázi realizujeme i podlahové topení.

TIP: Jak správně porovnat ceny tepelných čerpadel poradí Abeceda-cerpadel.cz

Co zkontrolovat na půdě

Při koupi staršího domu si všichni kontrolují, jestli není střecha děravá a nezatéká do ní. Není to ale jediné nepříjemné překvapení, které nám může střecha připravit. Mnohem důležitější je kontrola trámů – jestliže jsou ztrouchnivělé, napadené červotočem nebo dřevomorkou, může se oprava střechy výrazně prodražit. Zdravé trámy jsou základem dobré střechy. Teprve potom přijde na řadu izolace a pokrývačské práce.

Energetická náročnost a způsob vytápění

Není příliš zásadní otázka, v jakém stavu je kotel, jestliže chceme měnit způsob vytápění domu. Důležitější je stav radiátorů, pokud je budeme dál používat.

Rekonsrukce domu je správný čas na snížení energetické náročnosti domu za použití dotačních programů. Podstatná část nákladů na zateplení domu, výměnu oken a dveří či pořízení ekologického vytápění se vám tak může vrátit zpět.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *