Tepelná čerpadla země / voda – co nabízí?

Tepelná čerpadla se systémy země/voda čerpající teplo z plochy či vrtu patří k těm s vyšší pořizovací cenou (náklady na instalaci + náklady samotného zařízení), nicméně, jejich majitelům je odměnou bezúdržbový provoz, dlouhá životnost a hlavně, nízké náklady na teplo.

Nejtěžší část – instalace

Bohužel, tato tepelná čerpadla nejsou vhodná pro všechny typy nemovitostí, resp. lokality. Tepelné čerpadlo získávající teplo z kolektoru umístěného na pozemku vyžaduje volnou plochu o rozměru 200–800 metrů čtverečných. Tepelné čerpadlo získávající energii z vrtu pak vyžaduje vhodné podloží, kdy může dojít k situaci, že hloubka vrtu dosáhne 100 metrů. Hloubka a půdní podloží mají výrazný vliv na cenu vrtu. Na druhou stranu, terénní úpravy při instalaci kolektoru tepelného čerpadla můžete řešit svépomocí, tj. s minimálními náklady.

Stabilní výkon i v extrémních mrazech

Oba typy tepelných čerpadel (kolektor, vrt) mají stabilní výkon a vysoký topný faktor, a to i při extrémně nízkých teplotách, při kterých dochází síly čerpadlům získávajícím energii ze vzduchu. Zároveň, díky pod povrchem umístěnému zařízení se jedná o naprosto bezhlučné řešení. Zajímavá je i životnost těchto tepelných čerpadel, která dle zkušeností ze Švédska může překonat hranici 20 let (při pravidelném servisu a správném využívání tepelného čerpadla), životnost kolektorů a vrtů pak přesahuje 40 let.

Parametry tepelných čerpadel IVT se zdrojem energie ze země

ParametrIVT PremiumLine  EQIVT GEO 312CIVT GEO G
Záruka
 – kompresor10 let10 let10 let
 – materiál5 let5 let5 let
Topný faktor COP5,15,65,5
Energetická třídaA++A+++A+++

 

V porovnání s tepelnými čerpadly odebírajícími teplo ze vzduchu, zařízení typu země/voda mají o cca 30 % – 40 % nižší spotřebu elektrické energie. Tepelná čerpadla s plošným kolektorem přitom nemají výrazně vyšší pořizovací náklady.

Nevýhody tepelných čerpadel se systémem země/voda

V případě plošného kolektoru je největší nevýhodou požadavek na velkou volnou plochu umožňující provedení výkopů do potřebné hloubky (cca 1 metr).

Pokud jde o tepelná čerpadla odebírající teplo z vrtu, zde patří mezi největší nevýhody cena samotného vrtu a nutnost vyřízení stavebního povolení na vrt.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *