Jak zazimovat chatu aby jste se do ní mohli na jaře bez problémů vrátit

Někdo používá chatu či chalupu celoročně, je ale velká část obyvatelstva, která tam jezdí jen od jara do podzimu. V takovém případě je při posledním pobytu nutné provést několik důležitých činností, aby chata přezimovala bez úhony a my ji mohli na jaře jen uklidit a začít používat.

shutterstock_368662169

Pozor na zmrznutí vody

Zmrzlá voda v potrubí může napáchat fatální škody, hrozí hlavně roztrhnutí trubky. Abychom se tomu vyvarovali, je potřeba před zazimováním chaty vypustit vodu z celého vodovodního řádu, včetně bojleru a nádržky WC.

Přes všechnu snahu mráz znamená riziko a je lepší se proti němu pojistit ještě temperací domu. Stačí obtočit potrubí elektrickými topnými kabely nebo použít menší zdroje tepla, v obou případech s termostatem nastaveným na cca 5° C.

Malá vnější kontrola zabrání velkým nákladům na opravy

Před odjezdem zkontrolujte střechu, jestli je v pořádku a unese případný nános sněhu. Jestli je někde rozbitá taška nebo uvolněný plech, je nutné to opravit. Stejně tak se postarejte o okapy a okna. Nic by nemělo mít viditelné závady, okapy se musí před zimou vyčistit a okna, pokud je to nutné, překytovat. Udělejte vše pro to, aby se do domu neměla kudy dostat vlhkost.

Zlodějům to zkomplikujte

První cestou pro zloděje jsou samozřejmě dveře, takže na nich rozhodně nešetřete a zvolte některé bezpečnostní. Když to dveřmi nejde, většinou se zaměří na okna. Ta chráníme okenicemi, mřížemi či bezpečnostní fólií přilepenou na sklo. Fólie má zároveň i ochrannou funkci proti vysypání skla a do určité míry zabraňuje úniku tepla.

Vhodné jsou i různé „nástrahy“ s pohybovými čidly, například světlo rozsvěcující se po cestě k domu. V každém případě se ale vyplatí mít dohodu s někým z místních obyvatel, aby vám chatu či chalupu občas zkontroloval a zavolal, kdyby se něco stalo.

Před odchodem zkontrolujte, že je vypnutý přívod elektrické energie, případně i plyn, pokud je. Pečlivě zamkněte nejen chatu, ale i všechny přístavky na dvoře i zahradě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *