Zahrada na podzim

Léto končí a přichází barevný podzim. Přesto, že máme třeba zahrádku celoročně k dispozici, budeme jí používat nyní méně a méně. Nastala doba vhodná k připravení zahrádky, pro zimní odpočinek a musíme jí trochu pomoci.

Zahrada na podzim

Péče o trávník

Během podzimu už trávník výrazně neporoste, a proto naposledy před zimou nastartujte sekačku. Po zcela poslední seči je vhodné trávník zásobit hnojivem s obsahem draslíku. Během roku trávník hojně rostl a houstl, proto se pravděpodobně připojily i sousední výsadby. Podzim je doba, kdy je potřeba trávník oříznout a oddělit od okolní výsadby. Pokud nemáte k tomuto účelu speciální nástroje, vystačíte si s rýčem a motyčkou. Drny přidávejte do kompostu a sousedící výsadbu oddělte oblázky, kůrou, štěpkou (strojně nakrácená a nadrcená dřevní hmota). Na jaře se vám pak bude lépe trávník sekat a v keřících neporoste vysoká tráva.

Péče o záhonky

Pokud se přes vaší veškerou snahu povedlo vyrůst plevelu, je nutné před zimou jeho odstranění. Půda je během podzimu mokrá, ale ne zmrzlá, je tedy možné snadno vytáhnout plevel i s kořenem. V tomto období již znovu nevyroste a pomoc hebricidů by při nízkých teplotách pozbyla účinku. Při plení záhonku upravujeme i rozrůstající se trvalky tak, aby nezarůstaly vzájemně jedna v druhou. Většina trvalek a travin se mohou před zimou ostříhat. Jejich listy by patrně stejně v zimě omrzly a uschly.

Pouze některé druhy travin se stříhají až na jaře (je potřeba si zjistit, jaký druh máte). Do ořezaných stébel by mohla natéci voda a uhnily by. Některé traviny zdobí zahradu i během zimního období – stačí je jen svázat provázkem. Jiné rostliny přestěhujte do zimní zahrady nebo prostor, kde mohou bez úhony přezimovat. Závlaha již není tak extrémní, jako v létě. Systém závlahy zbavte vody – v mrazech by se mohly poškodit hadice a plastové spojky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *